Scania zamyka fabrykę w Słupsku. Kilkaset osób straci pracę

Scania zamyka fabrykę w Słupsku. Pracę może stracić nawet kilkaset osób. W zakładzie zlokalizowanym na Pomorzu produkuje się nadwozia autobusowe.

Koncern Scania zdecydował o stopniowym wygaszaniu części produkcji i zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku. Zmiany mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 roku, podaje firma w komunikacie przesłanym Interii.

„Negatywne zmiany w globalnym segmencie autobusów”

„Aby zapewnić rentowność oraz dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, koncern Scania zdecydował o stopniowym wygaszaniu części produkcji i zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku, w firmie Scania Production Słupsk S.A., w pierwszym kwartale 2024 roku”  – podała firma w oficjalnym komunikacie. 

„Głównym elementem nowej strategii jest koncentracja na budowie podwozi – zakład produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska będzie pracował bez zmian. Scania w dalszym ciągu będzie oferować klientom kompletne autobusy, które opierają się na najmocniejszych stronach firmy: systemie modułowym, rozległej globalnej sieci serwisowej oraz dobrej współpracy z producentami nadwozi na rynku lokalnym i światowym” – podano.

Jak podano w komunikacie, decyzja motywowana jest „negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów”. 

„Przekłada się to na spadek liczby zamówień na nowe autobusy i powoduje trwałą utratę rentowności tego segmentu. Segment autobusów mocno odczuł negatywne skutki pandemii koronawirusa, i choć sytuacja na rynku stopniowo się normuje, tempo odbudowy jest niewystarczające. Ponadto, planowane wdrożenie zmian w przepisach prawa dotyczących autobusów wymaga znacznych inwestycji w nowe technologie, zarówno teraz, jak i w przyszłości” – wskazuje Scania.

Do zamknięcia tylko zakład w Słupsku

W Scania Production Słupsk S.A. pracuje obecnie 1047 osób. W zakładzie produkcji nadwozi autobusów przy ul. Grunwaldzkiej 12 w Słupsku pracuje 847 pracowników. W zakładzie produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska pracuje 200 osób, podaje firma.

Decyzja o zamknięciu produkcji dotyczy wyłącznie zakładu w Słupsku.
W komunikacie firmy zaznaczono, że zakład w Kobylnicy ma pracować bez zmian. 

Podano, że pracownicy objęci planowanymi zwolnieniami otrzymają należne świadczenia. Poza odprawami Scania przygotowuje dla nich wsparcie obejmujące m.in. doradztwo zawodowe, możliwość szkoleń w celu zmiany kwalifikacji zawodowych oraz inne świadczenia.

Źródło: www.biznes.interia.pl