Samochody z 2012 roku nadal czekają u dealerów

Koniec 2013 roku zbliża się nieuchronnie i lada dzień importerzy zaczną ogłaszać wyprzedaż rocznika 2013. Przełom roku to tradycyjnie najlepszy okres na zakup nowego pojazdu z dodatkowym rabatem. Okazuje się jednak, że u dealerów stoi jeszcze sporo aut wyprodukowanych w 2012 roku. Sprawdzamy, wśród jakich marek i modeli jest największy wybór.
Tradycyjnie najwięcej aut z poprzedniego rocznika oferuje Mitsubishi. Lancer i Colt, to modele wśród których można znaleźć niemal każdą wersję wyposażenia i kolor nadwozia. Mniejszy wybór oferuje Outlander i ASX, choć w przypadku Outlandera można jeszcze znaleźć egzemplarze z poprzedniej generacji, głównie z 2-litrowymi silnikami benzynowymi. Na fanów off-roadu, czeka jeszcze kilka egzemplarzy Pajero z rabatami sięgającymi 20 000 PLN oraz terenowy pickup L200.

Pokaźnym stokiem dysponuje także Mercedes. W przypadku tej marki Premium, klient ma największy wybór decydując się na klasę C i E oraz ekstrawanckiego CLS-a (najwięcej wersji 350 CDI). W jej przypadku upusty sięgają nawet 50 000 PLN. Pozostałe modele dostępne są w pojedynczych sztukach. Nowej klasy A, która została bardzo dobrze przyjęta na rynku, nie ma w ogóle.

Na kolejnej pozycji znajduje się Chevrolet. Modeli, które słabo się sprzedają, jest najwięcej. Są to Malibu i Captiva. Malibu to szczególny przypadek. Potężny samochód z 2,4 – litrowym silnikiem benzynowym można kupić już za nieco ponad 70 000 PLN, a niektóre rabaty sięgają 30 000 PLN. W relacji cena/wielkość/jakość to jedna z najlepszych ofert na rynku. U dealerów czekają jeszcze pojedyncze sztuki Aveo i Orlando (van tylko z silnikami benzynowymi).

Podobne parki aut mają Fiat i Hyundai. Auta włoskiej marki cieszą się w Polsce coraz mniejszą popularnością. Najwięcej egzemplarzy z poprzedniego rocznika dotyczy Sedici, nowości 500L oraz Pandy. Można jeszcze znaleźć pojedyncze sztuki 500-tki i Bravo. Koreański Hyundai ma do zaoferowania i30-tki oraz ix35-tki. Pozostałe modele w mniejszych ilościach.

Kolejną marką Premium z zapasem aut jest BMW. Fani bawarskiej marki mają do wyboru po kilkanaście sztuk 3-ek- i 5-ek.

Pozostałe marki posiadają na stoku mniej niż 40 aut. Kia ma na stoku jeszcze kilka ceed’ów i Sorento. U dealerów Hondy czeka jeszcze kilkanaście egzemplarzy Jazzów i CR-V’a, a w Lancii Voyagerów i Delt. Rabaty na Jeepa Grand Cherokee (ponad 20 ofert) sięgają blisko 30 000 PLN. Względnie duża jest jeszcze oferta na Grand Vitarę z silnikiem benzynowym o poj. 2.4 litra. W przypadku Forda, najwięcej z 2012 roku jest Rangerów.

Jako ciekawostka, marką, która ma na stoku najwięcej aut z 2011 roku jest Land Rover, a dominującym modelem jest Evoque. Udało nam się także znaleźć ostanie sztuki aut z 2010 roku. Są wśród nich takie modele jak Audi A1, Fiat Doblo, Mitsubishi i-Miev, Peugeot Partner oraz Ssangyong Korrando.
Źródła otomoto.pl
IBRM Samar, AutorMichał Hadyś