Samochody jak smartfony

Do 2025 r. aż 60 proc. samochodów zostanie podłączonych do internetu — przewidują eksperci IEEE
Najważniejsze propozycje na liście opierają się na internecie i rozwiązaniach informatycznych. Eksperci z międzynarodowego Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) prognozują natomiast, że sieć będzie odgrywała kluczową rolę w motoryzacji. Technologia wpłynie na bezpieczeństwo i rozwój autonomicznych pojazdów, które nie będą potrzebowały kierowcy.

Jeffrey Miller, członek organizacji i profesor z University of Alaska, twierdzi, że szerokie i zaawansowane łączenie samochodów z internetem sprawi, że ludzie będą traktować swoje pojazdy jak kolejne urządzenia, które posiadają.

Technologia umożliwi natomiast komunikację nie tylko między ludźmi, ale także między samochodami. Serwis ZDNet podkreśla jednak, że obok poprawy bezpieczeństwa i usprawnienia komunikacji eksperci IEEE dostrzegają także zagrożenia powszechnego połączenia samochodów z internetem.

Kevin Curran, członek IEEE i profesor z University od Ulster, ostrzega, że pojazdy będą bardziej narażone na działalność hakerów, którzy będą mogli wpływać na funkcje audio, a nawet majstrować przy zapłonie, układzie hamulcowym czy zainfekować oprogramowanie trojanami i wirusami.

Puls Biznesu, Łukasz Ostruszka