Rozpoczęła się produkcja nowego Golfa GTI

Legenda powraca: pierwszy seryjny, nowy Golf GTI opuścił w ubiegłym tygodniu linię montażową fabryki Volkswagena w Wolfsburgu.
Premierowe auto to pięciodrzwiowy GTI z pakietem Performance w kolorze czerwonym Tornado ze sportowymi fotelami w klasyczną kratę i dwulitrowym silnikiem benzynowym TSI z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem o mocy 169 kW/230 KM.

Światowa premiera nowego Golfa GTI odbyła się na początku marca podczas Genewskiego Salonu Samochodowego. Fabryka Volkswagena w Wolfsburgu wprowadziła właśnie auto do seryjnej produkcji.

„GTI jest obecnie najbardziej sportowym modelem dużej rodziny Golfów, które produkujemy tutaj, w Wolfsburgu. Jestem pewien, że GTI, podobnie jak jego poprzednicy, odniesie wielki sukces” – powiedział dyrektor zakładu Siegfried Fiebig podczas uroczystego rozpoczęcia produkcji. Członek Rady Zakładowej Jürgen Hildebrandt dodał: „Nowy GTI nie tylko przyczyni się do pełniejszego wykorzystania mocy produkcyjnych zakładu, lecz także będzie miał niemały wkład w sportowy wizerunek Volkswagena.”

Od pierwszego GTI z 1976 roku, model ten jest jednym z najpopularniejszych sportowych Volkswagenów. Do dnia dzisiejszego wyprodukowanych zostało około dwóch milionów egzemplarzy (bez Chin).

Nowy GTI jest dostępny w dwóch wariantach mocy – 220 KM i z pakietem Performance 230 KM. W mocniejszej wersji przyspiesza do 100 km/h w 6,4 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 250 km/h. Jednocześnie dzięki funkcji Start-Stop i lekkiej konstrukcji nadwozia jest znacznie oszczędniejszy. Zużycie paliwa zmniejszyło się w stosunku do poprzedniej generacji GTI o 18 procent.

Nowy Volkswagen Golf GTI będzie dostępny w polskich salonach w czerwcu.

mk / Onet