Roboty Forda testują nowe fotele

WARSZAWA, 3 listopada 2017 roku – Specjalistyczny robot, stworzony na wzór dolnych partii ludzkiego ciała, potrafi perfekcyjnie imitować sposób, w jaki kierowcy i pasażerowie wsiadają i wysiadają z samochodu.

Robotyczny zadek potrafi idealnie naśladować ruchy osoby wsiadającej do samochodu, zarówno kierowcy, jak i pasażerów.

Podczas trzytygodniowego testu wytrzymałości, „Pupobot” siada na fotelu 25 tysięcy razy, tym samym symulując 10 lat jego normalnego użytkowania.

„Pupobot”, którego gabaryty odpowiadają rozmiarowi pośladków przeciętnego, dobrze zbudowanego mężczyzny, został po raz pierwszy wykorzystany do testowania foteli nowej generacji modelu Fiesta.

Inżynierowie wykorzystali system mapowania siły nacisku wywieranego na fotel samochodowy, aby określić swoisty „wzorzec siadania”, co z kolei pozwoliło im na przetestowanie wytrzymałości materiałów i tkanin przy pomocy robotycznego zadka o wdzięcznym imieniu „Pupobot”, który potrafi perfekcyjne imitować rozmaite sposoby wsiadania i wysiadania z pojazdu.

Pod adresem https://youtu.be/WlK1rbpuyAA dostępny jest film ukazujący „Pupobota” podczas pracy.

– Już przy pierwszym kontakcie z fotelem doświadczamy niezwykłego poczucia komfortu i jakości wykonania – wyjaśnia Svenja Froehlich, inżynier ds. trwałości materiałowej w europejskiej siedzibie Forda w Kolonii. – Wcześniej do testów wykorzystywaliśmy pneumatyczne cylindry, które poruszały się w górę i dół. Dzięki „Pupobotowi”, jesteśmy teraz w stanie idealnie odwzorować ludzkie ruchy i zachowanie podczas wsiadania i wysiadania.

Rozmiarami zbliżony do gabarytów dolnych partii ciała przeciętnego, dobrze zbudowanego mężczyzny, „Pupobot” został wykorzystany podczas trzytygodniowej symulacji dziesięciu lat normalnego użytkowania fotela samochodowego, w ramach programu testowego nowej generacji modelu Fiesta. Podczas procedury testowej, robot siadał i wstawał z fotela 25 tysięcy razy. Nowy test jest obecnie wdrażany na szeroką skalę, tak aby przechodziły go wszystkie europejskie modele Forda.

 

Źródło: www.mototarget.pl