Renault rozpoczyna ważny projekt w Algierii

19 grudnia Renault podpisało umowę w celu utworzenia przedsiębiorstwa z myślą o rozwoju sektora samochodowego w Algierii i wspieraniu rozwoju lokalnego rynku. Francuski koncern będzie miał w tym przedsięwzięciu 49% udziałów.
Renault, Societe Nationale de Vehicules Industriel (SNVI, Państwowa Spółka Samochodów Ciężarowych) oraz Fond National d’Investissement (FNI, Narodowy Fundusz Inwestycyjny) podpisały 19 grudnia umowę spółki w celu utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa (51% strona algierska i 49% Renault) z myślą o rozwoju sektora samochodowego w Algierii i wspieraniu rozwoju tamtejszego rynku.

51% udziałów należy do SNVI i FNI (odpowiednio 34% i 17%).

Umowa przewiduje utworzenie zakładu produkcyjnego w Oued Tlelat (na południowy-zachód od Oranu), zajmującego się produkcją samochodów osobowych i dostawczych Grupy Renault, przeznaczonych głównie na rynek lokalny.

O wyborze Oued Tlelat przesądziły jego atuty ważne dla projektu przemysłowego: sieć drogowa, wykwalifikowana siła robocza, bliskość portu w Oranie, infrastruktura oraz jakość terenu.

Roczna wielkość produkcji fabryki wyniesie początkowo 25 000 pojazdów, a w drugim etapie wzrośnie do 75 000 pojazdów. W pierwszym okresie produkowanym tam pojazdem będzie nowe Renault Symbol.

Stopniowo będzie zwiększany udział lokalnych dostawców w celu zapewnienia rozwoju sektora samochodowego w Algierii. Będzie to możliwe dzięki inwestycjom, jakie zostaną przeprowadzone w zakładzie (wydział produkcji blach, tłoczenia i lakierowania), a także poza nim: zostanie utworzona lokalna sieć podwykonawców korzystających ze wsparcia i doświadczenia Renault.

Ten proces z udziałem ekspertów Renault oraz potencjalnych podwykonawców już się rozpoczął i będzie trwał jeszcze kilka lat.

Szkolenie, które jest jednym z kluczy do sukcesu projektu, będzie prowadzone z wykorzystaniem know-how i technologii strony francuskiej.

Mieszane zespoły Renault, SNVI i FNI od kilku miesięcy pracują nad określeniem programów szkoleniowych oraz wykorzystaniem i rozwojem ośrodka szkoleniowego Tlelat/Oran z myślą o specjalizacjach związanych z branżą samochodową.
Źródła, Renault
IBRM Samar