Rekordowe zyski Renault! Francuzi mogą się cieszyć

Szefostwo Renault ma wreszcie powody do radości. Gruntowne odświeżenie oferty i rosnący popyt na nowe auta w Europie zaowocował rekordowym wzrostem zysków francuskiej marki!

W pierwszej połowie bieżącego roku zysk operacyjny Renault wzrósł aż o 41 proc. do wartości 1,54 mld euro. Zysk netto poprawił się o 8,8 proc. i wynosi obecnie 1,5 mld euro. Przychody wzrosły o 13,5 proc. do poziomu 25,19 mld euro.

Wprowadzenie do oferty nowych modeli pozwoliło też zwiększyć marże. Obecnie wynosi ona średnio 6,1 proc. W pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku było to zaledwie 4,9 proc.

Ambitne plany Francuzów zakładają wprowadzenie w tym roku na rynek aż 10 nowych lub zmodernizowanych pojazdów. Firma chce skorzystać z dobrej koniunktury w Europie, gdzie popyt na nowe auta wzrósł w pierwszej połowie roku o 9,1 proc. Aż 60 proc. ogółu wyprodukowanych przez Renault pojazdów trafia na Stary Kontynent.

Koncern stoi jednak przed trudnym zadaniem – wyciągnięcia „z dołka” należącego do Renault-Nissan, rosyjskiego AutoWAZ. Sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu sprawiły, że popyt na nowe pojazdy w Rosji drastycznie zmalał. Pierwsza połowa ubiegłego roku zamknęła się dla AutoWAZ rekordową stratą w wysokości 87 mln euro. Tegoroczna strata, po pierwszych sześciu miesiącach, wynosi 75 mln euro.

www.interia.pl