Rekordowa sprzedaż samochodów w Chinach

Tak rekordowo wysokiej sprzedaży samochodów jeszcze nie było w Chinach. W marcu Chińczycy kupili 2,04 mln samochodów osobowych i ciężarowych, o jedną dziesiątą więcej niż przed rokiem.

W pierwszym kwartale tego roku Chińczycy kupili łącznie 5,42 mln samochodów, o 13,2 proc. więcej niż przed rokiem – poinformowało w czwartek Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (CAAM).

Jeszcze szybciej rosła sprzedaż samochodów osobowych. W pierwszym kwartale Chińczycy kupili 4,42 mln aut, o 17,2 proc. więcej niż przed rokiem.

Najbardziej – bo o ponad 30 proc., licząc rok do roku – zwiększyła się sprzedaż aut marek z Niemiec, Korei Południowej i Francji. O 18 proc. wzrosła sprzedaż aut chińskich marek i przez pierwsze trzy miesiące tego roku Chińczycy kupili 1,91 mln pojazdów zdobionych rodzimymi logo.

Gorzej wiedzie się japońskim koncernom, których auta Chińczycy zaczęli bojkotować po sporze terytorialnym z Japonią, który rozpalił się jesienią zeszłego roku. Według CAAM w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż aut japońskich marek była w Chinach o 16 proc. niższa niż przed rokiem.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, Reuters


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997