Rekord sprzedaży samochodów w Rosji

Rekordowy poziom osiągnęła w 2012 roku sprzedaż samochodów w Rosji, dzięki wzrostowi o 11 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak w 2013 tempo wzrostu powinno spaść – ogłosiło stowarzyszenie europejskich przedsiębiorców w Rosji (AEB).
Według organizacji, zrzeszającej większość zagranicznych firm w Rosji, w minionym roku sprzedano łącznie ponad 2,93 mln samochodów osobowych i lekkich aut dostawczych. „Ten rezultat wyznaczył nowy rekord sprzedaży, przekraczając poprzedni wynik z 2008 roku, czyli 2,918 mln” – oświadczył Joerg Schreiber, reprezentujący w AEB producentów samochodów, w komunikacie cytowanym we wtorek przez agencję AFP.

„Nie wykluczam, że rosyjski rynek samochodowy może stać się w 2013 roku najważniejszy w Europie i prześcignąć rynek niemiecki” – oceniła Tatiana Łukowiecka, szefowa firmy Rolf sprzedającej w Rosji auta zagraniczne.

Po silnym spadku w 2009 roku rosyjski rynek wzrósł rok później o 30 procent, a jeszcze wyższy wzrost – o 39 procent – nastąpił w roku 2011. Wówczas sprzedano prawie 2,6 mln aut osobowych i lekkich samochodów dostawczych.

Jednak mimo tych dobrych wskaźników tempo wzrostu w ciągu 2012 roku słabło i dlatego AEB spodziewa się w roku 2013 jedynie stabilnego poziomu sprzedaży. Jak wskazuje organizacja, w grudniu 2012 roku sprzedaż samochodów wzrosła o 1 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Zarazem – zauważa agencja AFP – dane z Rosji kontrastują z wynikami z Europy, gdzie rynek samochodowy znalazł się w marazmie. To sprawia, że Rosja nie przestaje przyciągać producentów z zagranicy, zwabionych obiecującymi perspektywami.

Na przykład w 2012 roku o 44 proc. wzrosła w Rosji sprzedaż aut marki Audi, o 33 proc. – BMW, 29 – Mercedes-Benz, 23 – Renault i o 18 proc. – Chevrolet. Spadła zaś, aż o 69 proc., sprzedaż fiatów, a o 7 proc. – rodzimej Łady.

AUTOR:  PAP, wnp.pl