Publikujemy listę najgorszych aut. Masz jedno z nich?

Każdego roku amerykański Consumer Reports na swoim torze testowym w Connecticut przeprowadza wnikliwe testy nowych samochodów. Co ważne, wszystkie auta, anonimowo, nabywane są specjalnie z myślą o sprawdzeniu ich możliwości.

Oceną poszczególnych pojazdów zajmuje się około dwudziestu osób – kierowcy, inżynierowie samochodowi, technicy i personel pomocniczy. Schemat oceny poszczególnych aut składa się z około 50 różnych testów.

Część prób, jak np. testy dotyczące trakcji, jest obiektywna i zależy od wyników pomiarów przyspieszenia, zużycia paliwa czy długości drogi hamowania. Inne – jak np. wykonywaną przez ekspertów z dziedziny ergonomii – ocenę wnętrza obejmującą m.in. pozycję za kierownicą czy rozlokowanie przyrządów, uznać można za subiektywne.

Wyniki testów publikowane są w formie raportów. Co ważne, Consumer Reports nie ogranicza się wyłącznie do wskazywania klientom najlepszych pojazdów. Każdego roku do prasy trafia też zestawienie najgorszych nowych aut oferowanych klientom na amerykańskim rynku. By trafić na wstydliwą listę samochód musi zaliczyć dużą wpadkę (czyli zostać sklasyfikowany na szarym końcu) w co najmniej jednej z badanych dziedzin. Jak prezentuje się najnowszy raport?

Wyniki zestawienia „najgorszych samochodów na amerykańskim rynku” podzielono na dziewięć kategorii różnicujących auta ze względu na ich segmenty rynkowe. Jakie auta trafiły na najnowszą, przygotowaną przez Consumer Reports, „listę wstydu”?

Wśród samochodów określanych mianem „subkompaktowych”, zdaniem Consumer Reports, na specjalne „wyróżnienie” zasługują trzy: SmartForTwo, Scion iQ i Chevrolet Spark.

W grupie aut kompaktowych Amerykanie szczególnie odradzają zakup modeli: Scion tC, Mitsubishi Lancer i Dodge Dart.

Za najgorszego sedana średniej wielkości uznano ex aequo spokrewnione Chryslera 200 i Dodge’a Avengera. Najgorszym dużym sedanem okrzyknięto Forda Taurusa.

W kategorii „luxury sedans” trzy najgorsze auta na rynku to zdaniem Amerykanów: Lexus IS, Lincoln MKS i – uwaga – BMW serii 7!

Najgorszym autem wśród vanów uznano Hondę Crosstour.

Prawdziwy festiwal amerykańskiej motoryzacji dotyczy kategorii niewielkich pojazdów klasy SUV. Wśród czterech najgorszych aut w tej klasie Consumer Reports wymienia aż trzy modele Jeepa! Na liście znalazły się: Jeep Compass, Jeep Patriot i Jeep Cherokee z 2,4-litrowym silnikiem benzynowym. Zaraz za „podium” uplasowało się Mitsubishi Outlander.

Za najgorsze duże SUV-y uznano: Forda Edge, Nissana Armanda i Dodge Journey’a.

Powodów do radości nie mają też właściciele Volvo XC90, Lincolna MKX i Range Rovera Evoque. Te trzy pojazdy trafiły na listę najgorszych luksusowych aut klasy SUV.

Słabe wyniki takich aut, jak np. Smart ForTwo czy Volvo XC90 raczej nikogo nie powinny dziwić. Rynkowa kariera tych pojazdów dobiega właśnie końca, konstrukcyjnie tkwią one jeszcze w poprzedniej „epoce”.

Powody do zmartwień może mieć jednak należący do Fiata Chrysler. W dziewięciu kategoriach pojawiło się aż siedem aut marek należących do Chryslera. Co więcej, pojazdy pokroju Dode Darta Chryslera 200 czy Jeepa Cherokee to modele nowej generacji, z którymi zarząd koncernu wiąże niemałe nadzieje.

INTERIA.PL


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997