Publiczna sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych powstanie na Śląsku

Niemal codziennie pojawiają się informacje o rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w naszym kraju. Tym razem Enefit poinformowała, że udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. Do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 68 ładowarek zasilanych zieloną energią. Spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.

W 2023 roku Enefit wprowadził na polski rynek markę Enefit VOLT, która od 2020 roku zarządza publiczną siecią ładowarek w Estonii oraz na Litwie i Łotwie. Od kilku miesięcy spółka pracuje nad wdrożeniem tej usługi także i na polskim rynku, czego efektem jest przejęcie od Tauron Dystrybucja infrastruktury stacji ładowania w Bielsku-Białej i Zabrzu.

– Pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce szybko przybywa. Pod koniec maja 2023 r. po polskich drogach jeździło ich już ponad 76 tys. (wg. Licznika elektromobilności na koniec czerwca było ich 80 232 – przyp. red.), co zwiększa zapotrzebowanie na stacje ładujące. Kiedy w tym roku ogłaszaliśmy wejście na polski rynek naszej nowej usługi Enefit VOLT, zapowiedzieliśmy także włączenie się w budowę publicznej sieci ładowarek. Teraz, dzięki współpracy z Tauron Dystrybucja, będziemy mogli udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej i Zabrza kilkadziesiąt punków ładowania – powiedział Maciej Kowalski, prezes Zarządu Enefit w Polsce.

W najbliższych tygodniach Enefit uruchomi na Śląsku łącznie 68 ładowarek – 46 urządzeń w 22 lokalizacjach w Zabrzu, a także 22 ładowarki w 19 lokalizacjach w Bielsku-Białej. Wszystkie stacje będą zasilane zieloną energią i umożliwią ładowanie różnych rodzajów samochodów z napędem elektrycznym, w tym samochodów typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Infrastruktura została wybudowana przez Tauron Dystrybucja w ramach tzw. mechanizmu interwencyjnego. Nowelizacja ustawy o elektromobilności nałożyła na spółki dystrybucyjne ograniczenia w świadczeniu tego typu usług, w związku z czym Tauron Dystrybucja na drodze przetargu wyłonił docelowego operatora infrastruktury w obu miastach.

Firma podkreśla, że wszystkie publiczne punkty sieci Enefit VOLT w czasie ładowania będą w stu procentach zasilane zieloną energię dostarczaną przez Enefit. Spółka aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.

Według wspomnianego Licznika elektromobilności (dane agreguje PSPA i PZPM) na koniec czerwca funkcjonowało w naszym kraju 2885 ogólnodostępnych stacji ładowania z czego 1991 przypadało na stacje AC, a 894 stanowiły szybkie ładowarki DC.

Źródło: elektromobilni.pl