Przenieś się do innego kraju UE, razem ze swoim samochodem

Uproszczenie zasad przeniesienia rejestracji samochodu pomiędzy państwami UE mogłoby przynieść nam nawet 1,5 mld EUR oszczędności rocznie. Okazuje się także, że jest to jeden z 20 najczęściej wskazywanych przez obywateli UE problemów uprzykrzających im codzienne życie.
Dlatego też członkowie komisji ds. rynku wewnętrznego (IMCO) przegłosowali we wtorek rezolucję, mającą ograniczyć formalności i ułatwić przeprowadzkę wraz z samochodem.

Próba zmiany sytuacji wiąże się z raportem, wykazującym, że rejestracja pojazdów w UE jest jednym z 20 problemów, najbardziej uprzykrzającym codzienne życie Europejczyków. „Chcemy pokazać obywatelom, że rynek wewnętrzny działa i ma się dobrze – mówił poseł-sprawozdawca Toine Manders (Liberałowie i Demokraci, ALDE).

Propozycja Komisji skupia się na trzech sprawach:
– wykazaniu, w którym kraju należy zarejestrować samochód w przypadku częstego pokonywania granic (np. dojazdy do pracy w innym państwie)
– ułatwieniu procedury przerejestrowania pojazdu
– stworzeniu europejskiej bazy danych, dzięki którym dokumenty będą przesyłane pomiędzy krajami członkowskimi
– daje obywatelom i firmom możliwość wyboru między zwykłymi narodowymi tablicami, a tymi unijnymi (dla wszystkich pojazdów, które będą musiały być przerejestrowywane z powodu przeniesienia do innego państwa członkowskiego, jeśli jest to zgodne z krajowymi przepisami)

Po co nowe przepisy?
Kupowanie samochodu za granicą
„Kupujesz samochód za granicą, bo tam jest tańszy i chcesz nim w legalny sposób dojechać do domu? W części krajów to niemożliwe” – mówi Claudia May z niemieckiego automobilklubu ADAC. Problemem jest nieuznawanie w części państw tymczasowych tablic rejestracyjnych oraz brak możliwości ubezpieczenia sprowadzanego samochodu.

Wynajem
„Pojazdy przeznaczone na wynajem, zarejestrowane w jednym państwie członkowskim, nie mogą zostać przetransportowane do innego kraju i tam wypożyczane” – mówił John Lewis z Leaseurope. Jego zdaniem, dzieki uproszczeniu procedur obywatele i firmy zaoszczędzą czas i pieniądze.

Kradzieże
Jak dotąd nie istnieje także jeden, wspólny system wymiany informacji o zarejestrowanych w Europie pojazdach. Skradzione w jednym państwie członkowskim samochody są szybko przerejestrowywane. Stworzenie europejskiej bazy danych mogłoby ułatwić pracę policji i ograniczyć skalę zjawiska.

Rezolucja zostanie poddana głosowaniu plenarnemu na początku 2014.

Źródła, Parlament Europejski
IBRM Samar


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997