Producenci aut i dostawcy aplikacji przyjmują rozwiązanie Forda

Pierwsi producenci aut i dostawcy rozwiązań dla branży motoryzacyjnej – z koncernem Toyota Motor Corporation na czele – wdrażają opracowane przez Forda oprogramowanie SmartDeviceLink. To duży krok w kierunku zaoferowania większego wyboru w kwestii wykorzystywania aplikacji na smartfony podczas jazdy samochodem.

SmartDeviceLink to oprogramowanie typu open source, w oparciu o które działa platforma Ford SYNC AppLink. Daje ona łatwy dostęp do ulubionych aplikacji na smartfona za pośrednictwem poleceń głosowych. Firmy QNX Software Systems i UIEvolution, dostawcy rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, również przejmują tę platformę, planując zintegrowanie jej w swoich produktach.

Poprzez zaadoptowanie rozwiązania, producenci aut i dostawcy przyczynią się do szybszego wprowadzenia w branży motoryzacyjnej dedykowanej platformy o określonym standardzie, która pozwoli zwiększyć liczbę aplikacji możliwych do wykorzystania na pokładzie samochodu. Korzystając ze wspólnego oprogramowania, programiści mogą skupić się na tworzeniu aplikacji na jedną platformę – SmartDeviceLink – które będą oferowane nabywcom samochodów wielu różnych marek.

Wdrożeniem rozwiązania SmartDeviceLink w swoich samochodach zainteresowane są również firmy PSA Peugeot Citroen, Honda, Mazda i Subaru.

Oprogramowanie SmartDeviceLink obejmujące AppLink jest częścią planu Ford Smart Mobility, mającego na celu zmianę sposobu funkcjonowania nowoczesnego świata za sprawą innowacji z zakresu łączności, mobilności, samochodów autonomicznych oraz przetwarzania dużych zbiorów danych.

Samochody wyposażone w SmartDeviceLink umożliwiają sterowanie popularnymi aplikacjami na smartfona za pośrednictwem ekranów dotykowych, przycisków i/lub poleceń głosowych. Użytkownicy platformy Ford AppLink mogą już korzystać np. z aplikacji muzycznych Spotify i iHeartRadio, aplikacji informacyjnych, w tym AccuWeather i MLB, aplikacji handlowych typu Domino’s, a także wielu innych aplikacji z całego świata.

Aplikacje tego typu są łatwo dostępne w samochodach wyposażonych w SmartDeviceLink, ponieważ programiści mają dostęp do większej liczby aut oraz nowych rozwiązań i funkcji. W przypadku producentów samochodów i dostawców, wdrożenie platformy SmartDeviceLink pozwoli zaoferować większy wybór pod kątem wykorzystywania aplikacji na smartfony w czasie jazdy. Adaptacja rozwiązania umożliwi również zwiększenie jakości i poprawę bezpieczeństwa oprogramowania, jako że ulepszenia może wprowadzać wiele podmiotów.

W ramach systemu Ford SYNC, funkcja AppLink jest dostępna w ponad 5 mln samochodów Forda na świecie. Szacuje się, że do roku 2020 technologia ta będzie oferowana w 28 mln aut. Wdrożenie rozwiązania SmartDeviceLink w całej branży pozwoli na rozprzestrzenienie się tej technologii na innych rynkach, jak Chiny, Tajwan, Nowa Zelandia czy Tajlandia.

Poprzez udostępnienie oprogramowania SmartDeviceLink społeczności open source, Ford pozwala zachować zróżnicowane, powiązane z daną marką systemy rozrywkowe i przyłączeniowe, które spełniają oczekiwania związane z integracją aplikacji na smartfona bez względu na typ urządzenia.

Livio, w pełni zależna spółka Forda, będzie nadal zarządzać projektem typu open source, podejmując współpracę z firmami chcącymi wdrożyć rozwiązanie SmartDeviceLink, aby zbudować odpowiednie interfejsy we wszystkich typach samochodów.

Firma QNX Software Systems z siedzibą w Ottawie w Kandzie, będąca własnością firmy BlackBerry, oferuje rozwiązania z zakresu systemów informacyjno-rozrywkowych, telematyki, bezpieczeństwa i akustyki w ponad 60 mln aut na całym świecie. Z usług QNX Software Systems korzysta ponad 40 producentów aut, w tym Ford, który opracował system operacyjny dla SYNC 3. QNX chce zintegrować rozwiązanie SmartDeviceLink w swojej platformie informacyjno-rozrywkowej QNX CA, która wspiera wiele różnych systemów OEM. W ten sposób możliwe będzie szybkie wdrożenie tego interfejsu w milionach samochodów na całym świecie.

źródło: Ford

AUTOR:  WNP.PL (AG)