Prawodawcy UE zgadzają się w sprawie zasad zakazujących produktów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej

Ustawodawcy w Parlamencie Europejskim i Radzie ogłosili, że osiągnęli tymczasowe porozumienie w sprawie nowych przepisów zakazujących sprzedaży na rynku UE lub eksportu produktów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej.

Porozumienie jest następstwem wstępnej propozycji Komisji Europejskiej z września 2022 r., której celem jest rozwiązanie problemu współczesnego niewolnictwa, nakazanie organom celnym identyfikowania i powstrzymywania przed wprowadzaniem na granice UE produktów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej oraz umożliwienie władzom krajowym państw członkowskich wycofywania produktów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej , w następstwie dochodzenia. Proponowane rozporządzenie obejmowało wszystkie produkty, w tym te wyprodukowane w UE na potrzeby konsumpcji krajowej i eksportu, a także towary importowane.

Według Komisji proponowane rozporządzenie wprowadzono, aby uwzględnić szacunkowo 27,6 mln osób pracujących przymusowo na całym świecie, w wielu branżach i regionach.

Porozumienie między Radą a Parlamentem obejmuje szereg modyfikacji w stosunku do pierwotnego wniosku Komisji, w tym ustalenie kryteriów dotyczących decyzji, który organ będzie prowadził dochodzenia. Komisja będzie odpowiedzialna za dochodzenia, jeśli w grę wchodzą państwa trzecie, a właściwe organy państw członkowskich będą kierować w sprawach w którym ryzyko występuje na terytorium państw członkowskich. W oparciu o zasadę wzajemnego uznawania decyzje podjęte przez organ krajowy będą miały zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem władze mogą nakazać usunięcie towarów, które zostały uznane za wyprodukowane przy użyciu pracy przymusowej, w celu przekazania ich w formie darowizny, recyklingu lub zniszczenia. Firmy, które nie zastosują się do rozporządzenia, mogą zostać ukarane grzywną, a rozporządzenie pozwoli na powrót produktów na rynek, jeśli firma wyeliminuje pracę przymusową ze swojego łańcucha dostaw.

W porozumieniu wzywa się także Komisję do stworzenia wykazu konkretnych sektorów gospodarki, regionów, w których występuje praca przymusowa narzucona przez państwo, oraz do utworzenia bazy danych zawierającej regularnie aktualizowane informacje na temat ryzyka pracy przymusowej, wspierającej dokonywaną przez władze ocenę ewentualnych naruszeń rozporządzenia .

Po zawarciu porozumienia Pierre-Yves Dermagne, belgijski wicepremier oraz minister gospodarki i zatrudnienia, powiedział:

    „To przerażające, że w XXI wieku na świecie nadal istnieje niewolnictwo i praca przymusowa. Należy wykorzenić tę ohydną zbrodnię, a pierwszym krokiem do osiągnięcia tego jest złamanie modelu biznesowego firm wyzyskujących pracowników. Dzięki temu rozporządzeniu chcemy mieć pewność, że na naszym jednolitym rynku nie będzie miejsca dla ich produktów, niezależnie od tego, czy są produkowane w Europie, czy za granicą”.

Po osiągnięciu tymczasowego porozumienia nowe rozporządzenie zostanie przesłane do formalnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę i zacznie obowiązywać 24 miesiące po wejściu w życie.

 

źródło: www.esgtoday.pl