Powrót na trasy WRC z Volkswagenem: Petter Solberg wystartuje nowym Polo GTI R5 podczas Rajdu Hiszpanii

 
 
rajdowy mistrz świata z 2003 roku wraca na trasy ostatniego rajdu w cyklu WRC, w którym brał udział jako zawodnik
w hiszpańskiej rundzie WRC wezmą udział trzej mistrzowie świata – Sébastien Loeb, Sébastien Ogier i Petter Solberg
jedyny występ zespołu fabrycznego przed udostępnieniem nowego Polo GTI R5 prywatnym zespołom
 
Poznań – mistrz wraca do akcji! Rajdowy mistrz świata z 2003 roku – Petter Solberg (N) – wraca do Mistrzostw Świata FIA (WRC) za kierownicą nowego Volkswagena Polo GTI R5. Podczas Rajdu Hiszpanii w Katalonii, który odbędzie się w dniach od 25 do 28 października, Solberg będzie rywalizować w klasie WRC 2. Pilotką mistrza świata będzie Veronica Engan (N). Sześć lat po zakończeniu kariery kierowcy rajdowego Norweg wróci w to samo miejsce, w którym po raz ostatni uczestniczył w rajdzie zaliczanym do cyklu WRC. Solberg, który za kierownicą Polo reprezentuje zespół PSRX Volkswagen Sweden w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata (WRX) na chwilę postanowił zmienić dyscyplinę. Polo GTI R5 zadebiutuje w Rajdzie Hiszpanii jako samochód fabrycznego zespołu Volkswagena. Będzie to jednorazowy powrót Volkswagen Motorsport do WRC. Później samochód rajdowy klasy R5 otrzymają zespoły prywatne, które uczestniczą w mistrzostwach krajowych i międzynarodowych.

„Powrót do WRC z Volkswagenem jest czymś absolutnie wyjątkowym. Bardzo się cieszę, że dostałem taką propozycję i że mogłem ją przyjąć” – powiedział Solberg. „Gdy w styczniu tego roku miałem okazję testować Polo GTI R5 w Szwecji, nie chciałem z niego wysiąść. Od początku testów wszystko w tym samochodzie działało perfekcyjnie i bardzo mi pasowało. Naprawdę nie mogę doczekać się udziału w Rajdzie Hiszpanii. Zawsze lubiłem kombinację tras szutrowych i asfaltowych. To wyjątkowe uczucie wrócić w miejsce, w którym zakończyło się rajdową karierę w 2012 roku. Czeka mnie fantastyczne spotkanie z przyjaciółmi z WRC na sportowym gruncie. Oczywiście zależy mi na tym, aby Polo GTI R5 miało dobry start w bojowych warunkach i zakończyło rajd z dobrym wynikiem”.

Dyrektor Volkswagen Motorsport, Sven Smeets powiedział – „Petter to prawdziwy bohater rajdów. Doświadczamy jego pasji i profesjonalizmu w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata (WRX). On zawsze daje z siebie wszystko. Jego znak rozpoznawczy to jazda na 110 procent od startu do mety. Od czasu testów Polo GTI R5 Petter był jednym z najbardziej pożądanych przez nas kandydatów do poprowadzenia naszego nowego samochodu rajdowego podczas jego debiutu. To fantastyczne, że to właśnie on wystartuje Polo GTI R5 w Hiszpanii. Wszyscy w zespole z niecierpliwością czekają na ten rajd oraz na współpracę z Peterem i z jego zespołowym kolegą – Erikiem Camillim.”

Petter Solberg wraca do rajdowych korzeni
Na jeden weekend Petter Solberg zamienia WRX na WRC. To oznacza powrót Norwega do jego rajdowych korzeni. W latach 1998-2012 Solberg wystartował 188 razy w Rajdowych Mistrzostwach Świata za kierownicą samochodów Toyoty, Forda, Subaru i Citroëna. W 2003 r. Petter Solberg sięgnął po tytuł mistrza świata za kierownicą Subaru Imprezy, kończąc sezon z przewagą zaledwie jednego punktu nad późniejszym 9-krotnym mistrzem świata – Sébastienem Loebem i trzecim w klasyfikacji sezonu Hiszpanem Carlosem Sainzem. Solberg jest ostatnim mistrzem świata, który pochodzi ze Skandynawii. W latach 2009-2011 Norweg rywalizował w WRC prywatnym autem i z własnym zespołem. W kończącym karierę sezonie 2012 był kierowcą fabrycznym Forda. Solberg 52 razy kończył rundy WRC na podium, w tym 13 razy na jego najwyższym stopniu. Rajd Hiszpanii to pierwszy rajd Solberga z Volkswagenem i jego debiut w samochodzie klasy R5.

Trzech mistrzów świata w jednej rundzie WRC po raz pierwszy od 8 lat
Solberg to jeden z trzech kierowców z tytułem mistrza świata, który wystartuje w Rajdzie Hiszpanii. Oprócz niego na starcie pojawią się również aktualny mistrz świata – Sébastien Ogier – i powracający na rajdowe trasy Sébastien Loeb. Po raz ostatni trzej mistrzowie świata uczestniczyli w jednej rundzie WRC w 2010 roku. Był to Rajd Finlandii z udziałem Loeba, Solberga i Juhy Kankkunena, który w ten sposób postanowił świętować swoje… 50 urodziny. Fin zajął w tym rajdzie znakomite 8. miejsce.

Solberg i Volkswagen w WRX – niezwykle udane połączenie
Po zmianie dyscypliny z WRC na WRX, 43-letni Solberg zdobył tytuł najlepszego rallycrossowego kierowcy na świecie w 2014 i 2015 roku. Volkswagen Motorsport i prywatny zespół Pettera Solberga – PSRX –rozpoczęli współpracę na początku 2017 roku. Połączenie sił już w pierwszym sezonie startów zaowocowało zdobyciem tytułu dla najlepszego zespołu. Petter Solberg zajął trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców – za mistrzem świata Johanem Kristofferssonem (S) i Mattiasem Ekströmem (S). Volkswagen odpowiada za opracowanie i techniczne przygotowanie dwóch egzemplarzy Polo R Supercars, natomiast PSRX Volkswagen Sweden zajmuje się logistyką, obsługą samochodu na miejscu i marketingiem. Petter Solberg jest jedynym kierowcą, który zdobył tytuł najlepszego kierowcy w dwóch różnych dyscyplinach rangi mistrzostw świata FIA.

 
O marce Volkswagen: „Przyszłość bliżej Ciebie”
Marka Volkswagen Samochody Osobowe jest obecna na ponad 150 rynkach na całym świecie, produkując
samochody w ponad 50 fabrykach, w 14 krajach. W 2017 roku Volkswagen wyprodukował ponad sześć milionów samochodów, w tym najpopularniejsze modele jak Golf, Tiguan, Jetta czy Passat. Aktualnie Volkswagen zatrudnia 198.000 pracowników na całym świecie. Marka posiada także ponad 7.700 punktów dealerskich, w których pracuje 74.000 osób. Volkswagen konsekwentnie napędza rozwój motoryzacji. Pojazdy elektryczne, inteligentna mobilność oraz cyfrowa przemiana to główne punkty strategii marki na przyszłość.