Polska przyszłym centrum elektromobilności Europy?

Przemysł motoryzacyjny jest rosnącym filarem polskiej gospodarki. Odpowiada za 8% PKB i około 13,5% wartości eksportu.

Jak wynika z opublikowanego pod koniec czerwca raportu kwartalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego w 2022 r. osiągnęła rekordowy poziom 39,7 mld euro, czyli o ponad 21% więcej niż rok wcześniej.

Polska staje się zarazem coraz ważniejszym graczem w produkcji baterii litowo-jonowych. Na Dolnym Śląsku, w Kobierzycach, znajduje się jedna z największych w Europie fabryk tego typu baterii. Według raportu, Polska jest również regionalnym liderem pod względem liczby pracowników z wykształceniem technicznym. Pula talentów obejmuje prawie 1,5 miliona osób, z czego ponad 300 000 to inżynierowie.

Eksperci PAIH wskazują, że baterie litowo-jonowe stanowią ponad 2% całego polskiego eksportu. Co trzecia bateria samochodowa produkowana w Europie pochodzi więc z Polski. Jak już wcześniej informował Evertiq, coraz więcej firm wybiera Polskę jako miejsce swoich inwestycji w ramach tego rozwijającego się ekosystemu, co czyni nasz kraj strategicznym graczem w produkcji baterii litowo-jonowych.

Polski przemysł motoryzacyjny i branże powiązane zatrudniały w 2022 r. około 490 000 osób, co stanowiło 7,6% wszystkich Polaków zatrudnionych w przemyśle, czytamy w raporcie, w którym dodano, że tak wysoki odsetek zatrudnionych w tym sektorze stawia Polskę na trzecim miejscu w UE.

Ostatnie lata pokazały nam, że bez przemysłu elektronicznego nie ma przemysłu motoryzacyjnego. Aby to zilustrować, posłużmy się przykładem. Spójrzmy na wkład elektroniki w całkowity koszt nowego samochodu – w 2000 r. liczba ta wynosiła około 18%, dziś, zgodnie z analizą Deloitte, elektronika stanowi 40% całkowitego kosztu nowego samochodu.

Nie ulega wątpliwości, że polski przemysł elektroniczny staje się coraz ważniejszy na arenie międzynarodowej. Obecnie krajowy przemysł elektroniczny obejmuje wszystko, od dostawców EMS, producentów PCB, dystrybutorów komponentów, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz zaawansowanych technologicznie firm inżynieryjnych. Jak wskazano powyżej, Polska zyskuje coraz silniejszą pozycję w rozwijającym się ekosystemie baterii w Europie.

Skorzystaj z okazji i spotkaj się z polskim przemysłem elektronicznym podczas Evertiq Expo w Warszawie 26 października 2022 r. na Stadionie PGE Narodowym.

Źródło: www.evertiq.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997