Polska fabryka najlepsza na świecie. To jest coś!

Fabryka silników Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej uznana została najlepszą fabryką Fiata i Chryslera na świecie.

Polski zakład zdobył złotą nagrodę World Class Manufacturing deklasując rywali z Włoch i Hiszpanii.

World Class Manufacturing to umowne określenie organizacji, zarządzania i wydajności zakładu na poziomie najlepszych światowych firm z danej branży. Nagrody przyznawane są tym zakładom produkcyjnym, które wykazały się spełnieniem wymogów World Class Manufacturing w metodologii zarządzania produkcją według najlepszych standardów światowych w zakresie bezpieczeństwa, ekologii, utrzymania ruchu, logistyki oraz kontroli jakości. Do uzyskania finalnego poziomu World Class Level prowadzi proces kwalifikacyjny złożony z trzech etapów pośrednich – status Brązowy, Srebrny i Złoty (odpowiednio: Bronze Level, Silver Level i Gold Level).

Zdobycie złotej nagrody przez fabrykę z Bielska-Białej oznacza, że jest ona obecnie najlepszą fabryką w całym aliansie Fiata i Chryslera i jedną z najlepszych na świecie. W zakładzie tym produkowane są nowoczesne silniki dwucylindrowe 0,9 TwinAir, a także diesle 1.3 Multijet.

Zakładom należącym do firm-członków World Class Association przyznano łącznie 24 wyróżnienia. Nagrody Silver Award odebrali przedstawiciele zakładu Fiat Group Automobiles Giambattista Vico w Pomigliano d’Arco we Włoszech oraz madryckiej fabryki IVECO. Brąz (Bronze Award) przypadł w udziale trzem zakładom Magneti Marelli (Bari, Venaria i Jihlava), fabryce Fiat Powertrain w Termoli, trzem zakładom Chryslera (Dundee, Windsor i Toledo), sześciu zakładom Fiat Industrial (czterem CNH i dwóm FPT) oraz ośmiu centrom pocztowym angielskiej Royal Mail.

Na uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w Krakowie obecne były osobistości, od lat promujące program World Class Manufacturing: Stefan Ketter – dyrektor ds. produkcji Fiat S.p.A., Luciano Massone – szef WCM na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) z ramienia Fiat Group Automobiles, Mark Higson – prezes WCM Association oraz honorowy prezes WCMA, emerytowany profesor Hajime Yamashima. Stefan Ketter złożył gratulacje zakładowi Fiat Powertrain w Bielsku-Białej, który jako pierwszy w Grupie Fiat uzyskał status Gold Level.

W programie WCM zaangażowane są od roku 2006 niemal wszystkie zakłady produkcyjne Fiata. Od tego czasu już 43 z nich uzyskało przynajmniej jedno wyróżnienie.

INTERIA.PL