Pół miliarda aut GM w 107 lat

Koncern General Motors świętował wyjątkowe osiągnięcie: od momentu założenia spółki w 1908 r. wydano ponad 500 milionów pojazdów. Marka Opel ma znaczny udział w tym osiągnięciu. Niemiecki producent wyprodukował 68 mln samochodów, a większość z nich powstała w głównej fabryce w Rüsselsheim, gdzie obecnie świętowany jest jubileusz produkcyjny spółki. Swój wkład ma również gliwicki zakład General Motors Manufacturing Poland, który niedawno świętował produkcję dwumilionowego auta.

Lojalni klienci zostali zaproszeni na uroczystą kolację z zarządem, która odbyła się w historycznej atmosferze garażu klasycznych samochodów marki Opel. Anna Katharina Dionysius z Riedstadt, podczas wizyty w hali produkcyjnej odebrała zamówionego niedawno Opla Zafirę Tourer prosto z taśmy montażowej. To jubileuszowy prezent, przekazany przez dyrektora generalnego firmy Opel, Karla-Thomasa Neumanna. Jubileuszowa Zafira wyposażona jest w dwulitrowy silnik wysokoprężny, który osiąga moc 170 KM, spełnia wymagania normy emisji spalin Euro 6 i jest nowością na rynku.

Koncern GM świętował wynik 500 mln wyprodukowanych pojazdów na całym świecie. W czasie gdy odbywały się uroczystości w Rüsselsheim, lojalni klienci zostali zaproszeni również do zakładów produkcyjnych grupy w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce oraz Chinach.
– W 2015 roku spodziewamy się sprzedawać ponad 1 000 nowych aut na godzinę, 24 godziny na dobę, powiedziała Marry Barra. – To w sumie prawie 10 milionów samochodów, najwięcej w naszej historii, powiedziała dyrektor generalna General Motors, Marry Barra.

Mary Barra zwróciła uwagę na wiele przełomowych innowacji, które GM wprowadziło do branży motoryzacyjnej, w tym pierwszy w historii silnik V8, pierwszą automatyczną skrzynię biegów, pierwsze manekiny wykorzystywane w testach zderzeniowych i pierwsze poduszki powietrzne w samochodach seryjnych.

Opel zaczął produkować samochody w 1899 roku, a od 1929 roku jest częścią koncernu GM. Dzięki wielu projektom, takim jak modele Kadett, Rekord, GT, Manta czy Kapitän, spółki mogły się rozwijać. W 1989 r. producent z Rüsselsheim był pierwszym, którego pojazdy wyposażone były w katalizator w standardzie.

Karl-Thomas Neumann: – Wielkość sprzedaży firmy Opel przekracza milion samochodów rocznie i charakteryzuje się stałą tendencją wzrostową, wynikającą z ofensywy modelowej i silnikowej. Najważniejszym wydarzeniem tego roku będzie debiut nowej Astry.

źródło: Opel

AUTOR:  WNP.PL (AG)