Oszczędności podczas zakupu pojazdu

Wiosną rynek samochodów używanych znowu się ożywia. Rzeczoznawcy DEKRA zdradzają, w jaki sposób kupujący auto mogą zaoszczędzić pieniądze.
Sprawdzić oferty
Szybki pogląd w kwestii aktualnej oferty dają giełdy online takie jak np. mobile.de i autoscout24.de. Osoby zainteresowane zakupem mogą tutaj przeprowadzić wyszukiwanie pojazdów po marce, modelu i cenie, przy uwzględnieniu przebiegu, daty pierwszej rejestracji i obszaru, gdzie pojazd jest oferowany.

Możliwe jest także porównanie ofert pochodzących od zawodowych sprzedawców i od osób prywatnych.

Nie przywiązywać się do konkretnych modeli
Jeśli szukany przez nas model jest na rynku bardzo poszukiwany i drogi, może okazać się rozsądne poczynienie zmiany na inny, najbliższy mu model należący do wyższej kategorii.

Ale uwaga: Nie wolno stracić z oczu informacji o całkowitych kosztach, które będziemy musieli ponieść.

Istotne są koszty dodatkowe
Poczyniony zakup wyznacza kierunek dalszych działań w kwestii kosztów, które będziemy ponosili w kolejnych latach, a związanych ze zużyciem paliwa, podatkami i ubezpieczeniem. Często niedocenianą pozycją jest utrata wartości. Z badań przeprowadzonych przez DEKRA wynika, że wiąże się ona z około 50% całości kosztów i wzrasta wraz z wielkością pojazdu.

W tym względzie jasność dają zawarte w czasopismach motoryzacyjnych tabele kosztów.

Uwaga! Okazyjne zakupy
Sporo pieniędzy można zaoszczędzić odczytując między wierszami informacje przekazywane podczas omawiania pojazdu. Jeśli na przykład wygląd zewnętrzny lub image danego modelu nie są już ostatnim krzykiem mody, jednak poza tym samochód jest w porządku, możemy dokonać naprawdę okazyjnego zakupu.

Pojazdy pochodzące od obcych producentów
Osoby rozglądające się u dealerów związanych marką za modelami obcych marek mogą zrobić dobry interes. U dealera Forda można często korzystniej kupić VW Golfa niż u salonie Volkswagena, a jest on tak samo dokładnie sprawdzony pod względem serwisowym i najczęściej jest oferowany wraz z nową nalepką potwierdzającą przeprowadzenie badania okresowego i z gwarancją.

Gwarancja
Podczas dokonywania zakupu w salonie samochodowym należy zwrócić uwagę na gwarancję dla samochodu używanego. Wykracza ona poza gwarancję ustawową i w przypadku usterek chroni nas przed ponoszeniem wysokich kosztów. Osoby prywatne muszą same zawrzeć umowę ubezpieczenia, która pozwoli pokryć ewentualne koszty napraw.

Raport samochodów używanych
Jak prezentuje się wymarzony samochód podczas badań technicznych pokazują raporty samochodów używanych sporządzane przez organizacje wykonujące badania diagnostyczne (np. gebrauchtwagenreport.com). Osoby poinformowane, gdzie należy zajrzeć, mogą oszczędzić sobie wiele nerwów i niepotrzebnych kosztów.

Czy cena jest odpowiednia?
Po pierwsze pomocne okazują się tutaj ponownie giełdy online, zestawienia umieszczone w gazetach motoryzacyjnych lub w katalogu Schwacke. Dokładną informację na temat wartości pojazdu można uzyskać od rzeczoznawcy po zleceniu sporządzenia wyceny wartości. Uwzględnia ona wszystkie istotne aspekty takie jak przebieg, wyposażenie, stan techniczny, stopień zużycia, kolor.

Kontrola samochodu używanego
Należy pamiętać: W przypadku planowania zakupu pojazdu używanego należy zaprosić znajomego, który jest obeznany w tej dziedzinie, albo od razu specjalistę mający odpowiednie doświadczenie. Jeśli żaden z nich nie jest dostępny, wtedy pomocny będzie neutralny rzeczoznawca, którego pomoc może uchronić kupującego przed kosztowną pomyłką.
Źródła, DEKRA
IBRM Samar


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997