Nowości japońskie 2014

Wśród marek japońskich bardzo pracowity rok pod względem liczby i kalibru nowości lansowanych na rynku ma Nissan, który poważnie gamę crossoverów, a dodatkowo szykuje nowe auto typu kompakt. Ciekawie zapowiada się też Toyota, która tym razem koncentruje się na segmencie maluchów oraz subkompaktowej.

Oto nowości modelowe, jakie w bieżącym roku już wprowadziły lub zamierzają wprowadzić na rynek europejski marki wywodzące się z Japonii:
HONDA
– Honda Civic Tourer
– Honda Civic sedan FL
INFINITI
– Infiniti Q70
LEXUS
– Lexus NX

MAZDA
– Mazda2 nowej generacji (prezentacja)
MITSUBISHI
– Mitsubishi Outlander PHEV (premiera w Polsce)
– Mitsubishi Space Star nowej generacji (premiera w Polsce)
NISSAN
– Nissan Qashqai nowej generacji
– Nissan Juke FL
– Nissan X-Trail nowej generacji
– Nissan Pulsar
– Nissan e-NV200
SUBARU
– Subaru Outback nowej generacji (prezentacja)
SUZUKI
– Suzuki Celerio
TOYOTA
– Toyota Land Cruiser FL
– Toyota Aygo nowej generacji
– Toyota Yaris FL

Z powyższej grupy zwraca uwagę przede wszystkim ekspansja marki Nissan, która nie tylko zdecydowała się na zmodernizowanie swojej oferty modelowej w segmencie crossover, ale dzięki modelowi Pulsar znów powalczy o klientów w klasie tradycyjnych kompaktów z takimi rywalami jak np. Volkswagen Golf czy Ford Focus.

Z kolei wspomniany wyżej Nissan e-NV200 to elektryczny model powstały na bazie dostawczego NV200. Samochód ma też pojawić się w ofercie na rynku polskim (prawdopodobnie po wakacjach). Według naszych źródeł, w grę może wchodzić zarówno wersja użytkowa, jak też i osobowa.

W roku przyszłym prawdziwy atak zamierza przypuścić natomiast Honda, która według naszych informacji chce wprowadzić na rynek europejski (a więc również i na polski) aż cztery nowości. Będzie to Jazz po zmianach generacyjnych oraz spokrewniony z nim konstrukcyjnie miejski SUV (nazwa na rynek europejski jeszcze nie została ogłoszona), jak również nowy Civic Type R i Honda NSX.

Na razie jedną, ale za to bardzo ciekawą nowość na rok 2015 mamy potwierdzoną z obozu Suzuki: będzie to nowe auto miejskie typu SUV. Jego przedsmak stanowi projekt koncepcyjny Suzuki iV-4, który poznaliśmy z okazji wrześniowej wystawy IAA Frankfurt 2013. Nowy pojazd, mierzący 4215 mm długości przy rozstawie osi 2500 mm, według zapowiedzi producenta charakteryzować się będzie niską masą własną oraz jedną z najniższych wartości emisji CO2 w swojej klasie. Elementem wyposażenia będzie m.in. najnowsza generacja napędu AllGrip, który przy niesprzyjających warunkach drogowych poprawia trakcję auta.

Autor: Rafał Żaglewski

IBRM Samar