Nowa stal obniży masę Nissanów

Nissan zastosuje w swoich pojazdach nowy rodzaj stali o dużej wytrzymałości. Pozwoli ona zredukować masę własną samochodów.

Plany zakładają użycie nowego materiału od 2017 r. nawet w 25 proc. masy. Ultrawytrzymała stal 1,2 GPa jest bardziej podatna na wydłużanie, zapewniając jednocześnie dużą wytrzymałość i dobrą plastyczność, co umożliwia produkcję lżejszych arkuszy blachy stalowej.

Dzięki tym właściwościom materiał może być wykorzystywany do wytwarzania elementów o skomplikowanych kształtach, których produkcja z użyciem dostępnej na rynku stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie była utrudniona. W połączeniem z procesem precyzyjnego wykrawania kształtów i spawania elementów stal 1,2 GPa może teraz służyć do produkcji różnych elementów pojazdów.

Ponadto zastosowanie nowego materiału prowadzi do zmniejszenia liczby materiałów wykorzystywanych do produkcji jednego samochodu, a istniejące linie produkcyjne mogą być użytkowane bez wprowadzania znaczących modyfikacji. Dzięki temu możliwe jest obniżenie całkowitego kosztu na jednostkę. Warto zaznaczyć, że stal 1,2 GPa została już wykorzystana w Infiniti Q50, który wejdzie na rynek USA w 2013 r.

Źródło: Nissan

ll/moto.wp.pl
(WP.PL)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997