Nissan intensyfikuje działania przed debiutem w Formule E

Do rozpoczęcia piątego sezonu mistrzostw ABB FIA Formula E pozostały niecałe trzy miesiące. Na linii startu w saudyjskiej miejscowości Rijad stanie 11 zespołów, w tym kilka debiutujących w zawodach. W tym gronie znajdzie się również Nissan, światowy lider w segmencie samochodów elektrycznych, który podpisał porozumienie z zespołem e.dams.

W ramach zawartej umowy japoński producent stał się większościowym udziałowcem zespołu. Za kierownicą bolidów Nissana zasiądą jeden z najbardziej utytułowanych kierowców w historii Formuły E – Sébastien Buemi – oraz debiutujący w tych rozgrywkach Alex Albon.

Piąty sezon najbardziej elektryzujących zawodów w świecie motorsportu wprowadza wiele modyfikacji. Przede wszystkim w zawodach zadebiutują bolidy drugiej generacji, w których kierowcy będą musieli przejechać cały wyścig, bez możliwości zmiany pojazdu w trakcie jego trwania. Dodatkowo seria wzbogaci się o nowe lokalizacje wyścigów, a w zmaganiach o tytuł mistrzowski uczestniczyć będzie 22 kierowców z 11 zespołów.

Wśród nowych graczy pojawi się Nissan, który zawarł porozumienie z zespołem e.dams. W ramach podpisanej umowy firma stanie się większościowym udziałowcem zespołu. Jednocześnie marka zadebiutuje w zawodach ABB FIA Formula E jako pierwszy japoński producent samochodów. Firma startuje jednak z pozycji światowego lidera w segmencie samochodów elektrycznych, który do tej pory sprzedał ponad 350 000 egzemplarzy modelu LEAF. Debiut w mistrzostwach Formuły E będzie okazją do zaprezentowania od strony „osiągów” możliwości Inteligentnej Mobilności Nissana, czyli wizji firmy w obszarze tego jak pojazdy zeroemisyjne powinny być napędzane, jak się powinny prowadzić oraz w jakim stopniu być zintegrowane ze społeczeństwem.

„W świecie Formuły E stawiamy swoje pierwsze kroki, dlatego naturalnym rozwiązaniem było podjęcie współpracy z doświadczonym oraz utytułowanym partnerem takim jak e.dams. Dzięki wprowadzeniu zupełnie nowych bolidów poziom konkurencyjności w piątym sezonie mistrzostw będzie niezwykle wysoki. Nie możemy się doczekać współpracy z e.dams i jego założycielem Jean-Paulem Driotem” – powiedział Roel de Vries, wiceprezes Nissana oraz globalny dyrektor marketingu i strategii marki.

Za kierownicą bolidów zasiądą Sébastien Buemi oraz Alex Albon. Pierwszy z niech związany jest z serią Formuły E od samego początku. W trakcie dotychczasowych czterech sezonów zdobył jeden tytuł mistrzowski oraz plasuje się na pierwszym miejscu w takich kategoriach jak największa liczba zwycięstw, pole position lub najszybszych okrążeń. Dla drugiego z kierowców Nissana będzie to debiut w rozgrywkach Formuły E. W trakcie swojej dotychczasowej kariery zdobył drugie miejsce w serii GP3, a obecnie zajmuje trzecią pozycję w mistrzostwach Formuły 2.

„Osiągnięcia Sébastiena w Formule E mówią same za siebie. Połączenie z młodą gwiazdą taką jak Alex przyniesie doskonałe rezultaty. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie lepszego duetu kierowców do zaprezentowania możliwości naszych innowacyjnych rozwiązań oraz wizji Intelligentnej Mobilności Nissana” – powiedział Michael Carcamo, globalny dyrektor ds. motorsportu w Nissanie.

Testy bolidów zespołu Nissana rozpoczną się w przyszłym miesiącu na torze w Walencji. Piąty sezon Formuły E rozpocznie się 15 grudnia w Rijadzie. Kolejne wyścigi odbędą się na ulicach m.in. Marakeszu, Hong Kongu, Rzymu, Paryża, Monako oraz Nowego Jorku.

Nissan w Formule E

Nissan będzie pierwszą japońską marką motoryzacyjną uczestniczącą w wyścigowych mistrzostwach w pełni elektrycznych samochodów, czyli zawodach Formuły E pod egidą FIA, począwszy od sezonu rozpoczynającego się pod koniec 2018 roku. Innowacyjne mistrzostwa będą stanowiły nośną platformę promowania koncepcji Nissan Intelligent Mobility — opartej na trzech filarach strategii firmy w zakresie zmiany podejścia do napędu i zasilania samochodów oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Przystąpienie Nissana do rywalizacji w ulicznych mistrzostwach samochodów elektrycznych zbiega się w czasie z prezentacją samochodu Formuły E nowej generacji, z zupełnie nowymi, zaskakującymi rozwiązaniami aerodynamicznym, a także nową konfiguracją akumulatora i zespołu napędowego.

Piąty sezon Formuły E rozpocznie się w grudniu 2018 roku i będzie rozgrywany w największych miastach świata, w tym w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Rzymie, Zurychu i Hongkongu. Nissan ogłosił swój zamiar startu w Formule E na Salonie Samochodowym w Tokio w 2017 roku, a na tegorocznym Salonie Samochodowym w Genewie firma zaprezentuje koncepcyjne barwy pojazdu.

Źródło: www.mototarget.pl