Niemieccy kierowcy Tesli muszą zwrócić dotację

Setki niemieckich kierowców Tesla Model S zostali zobowiązani do zwrotu 4.000 euro dotacji na pojazdy elektryczne po tym, jak agencja rządowa uznała, że ​​ich luksusowe samochody są zbyt drogie, aby zakwalifikować się do programu.

Około 800 kierowców, którzy kupili swoje samochody przed 6 marca i otrzymali tzw. „Premię środowiskową”, będzie musiało ją zwrócić – napisał w oświadczeniu niemiecki Federalny Urząd ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu.

Program został zaprojektowany w celu zwiększenia sprzedaży hybrydowych pojazdów typu plug-in i akumulatorów. Kolejne 250 właścicieli Tesli, którzy kupili model S, nie otrzyma płatności, twierdzi biuro.

Tesla odwoła się od decyzji i pokryje koszt dofinansowań, dopóki sytuacja nie zostanie rozwiązana – napisał amerykański producent samochodów w środę w e-mailu.

„Jak pokazuje nasza strona internetowa, każdy w Niemczech zawsze był w stanie zamówić podstawową wersję modelu S, która była poniżej wymaganego poziomu cen, a my dostarczyliśmy takie samochody klientom”.

Niemcy dotują pojazdy elektryczne, których koszt nie przekracza 60 000 euro. Biuro w listopadzie wyrzuciło model S ze swojej listy samochodów, które mogą się kwalifikować, po tym, jak się okazało, że model S nie był dostępny w Niemczech. Model S 75D, najtańsza opcja, znajduje się obecnie na stronie internetowej Tesli za 72 000 euro.

Surging sales

„Rozmowy z Teslą niestety nie doprowadziły do ​​rozwiązania”, zgodnie z oświadczeniem urzędu państwowego.

Sprzedaż pojazdów z napędem elektrycznym w Niemczech zwiększyła się o 64 procent w pierwszej połowie roku. Tymczasem sprzedaż modeli S i X spadła o około jedną trzecią od początku 2018 r., Według Federalnego Urzędu Transportu.

Niemieccy klienci, którzy kupili model S po 6 marca, zakwalifikują się do subwencji, powiedział urząd, nie wyjaśniając dlaczego.