Najmniej awaryjne motocykle według Amerykanów

Amerykański „Consumer Reports” przeprowadził wśród motocyklistów ankietę, której celem było sprawdzenie, jakie motocykle są najmniej awaryjne. Wyniki nie powinny zaskakiwać.

Na potrzeby raportu zebrano dane od 12 300 osób, które jeżdżąmotocyklami wyprodukowanymi w latach od 2008 do 2014. Na liście znalazło się dziesięć marek.

Motocykle sklasyfikowano nie tylko pod kątem niezawodności, ale również wygody. Miało to na celu sprawdzenie, czy jedno z drugim idzie w parze. Jak się okazuje, nie do końca, ponieważ za najbardziej komfortowe zostały uznane motocykle Victory, które znalazły się w środku stawki, jeśli chodzi o bezawaryjność. Najmniej komfortowe były Ducati, Kawasaki, Suzuki i Triumph.

Najbardziej zadowoleni ze swoich motocykli byli posiadacze maszyn marek Harley-Davidson (72% kupiłoby taki sam motocykl ponownie) i Honda (70% kupiłoby taki sam motocykl ponownie). W przypadku Victory tylko 8% użytkowników zdecydowałoby się na ponowny zakup tego samego motocykla.

Przejdźmy jednak do tego, co interesuje nas najbardziej – bezawaryjności. Na pierwszym miejscu znalazła się Yamaha – w przypadku tej marki ryzyko wystąpienia awarii wynosi 11%. Na drugim miejscu znalazły się Honda i Suzuki z ryzykiem na poziomie 12%. Na najniższym miejscu podium stanęło Kawasaki z wynikiem 15%.

Najbardziej ryzykowną marką jest Can-Am z wynikiem 42%. Warto zaznaczyć, że jednocześnie Can-Am zebrał najlepsze oceny za prowadzenie. Na końcu stawki znalazł się również Triumph z ryzykiem wystąpienia awarii na poziomie 29%, Ducati z wynikiem 33% i BMW z wynikiem 40%.

Co psuło się najczęściej? Na pierwszym miejscu znalazła się elektryka (24%), na drugim – dodatkowe akcesoria (19%), a na trzecim – hamulce (18%). Najmocniejszymi punktami badanych motocykli były skrzynie biegów (4% napraw), układ chłodzenia (4% napraw) i zawieszenie (5% napraw).

Onet.pl, Autor: Wojciech Grzesiak