Najbardziej agresywni kierowcy świata

Kierowcy Zjednoczonego Królestwa, Francji i Czech doświadczają najwięcej agresywnych zachowań na drodze. 7 na 10 kierowców doświadczyło tam wrogich gestów a przynajmniej co drugi spotkał się z przekleństwami i blokowaniem drogi. Polski nie ma w pierwszej dziesiątce!

Agresywna jazda

Badanie kierowców przeprowadził TNS na zlecenie LeasePlan, lidera branży zarządzania flotą. W ankiecie online udział wzięło ponad 3 tysiące kierowców flotowych z 20 krajów. Jednym z badanych aspektów było agresywne zachowanie na drodze. Okazuje się, że z agresją najczęściej spotykają się kierowcy z Wielkiej Brytanii a najrzadziej kierowcy z Turcji. Polscy kierowcy znaleźli się dopiero na 18 miejscu zestawienia.

Miejsce Kraj Wrogie gesty Przekleństwa Blokowanie drogi
1. Wielka Brytania 76% 53% 73%
2. Francja 73% 44% 42%
3. Czechy 70% 40% 72%
18. Polska 24% 31% 35%

Źródło: LeasePlan MobilityMonitor

W TOP10 najbardziej agresywnych kierowców znalazły się jeszcze takie kraje jak Niemcy, Indie, Belgia, Włochy, Stany Zjednoczone, Australia i Luksemburg.

Irytujące zachowania

Kierowcy samochodów firmowych zostali zapytani też o inne aspekty dotyczące bezpiecznej jazdy. Według respondentów najbardziej irytującymi zachowaniami na drodze jest  nie zachowywanie przez innych użytkowników drogi bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu (24%), zbyt powolna jazda (20%) i zajeżdżanie drogi (17%). Polscy kierowcy najbardziej irytują się, gdy ktoś zajeżdża im drogę (32%).

Bezpieczeństwo na drodze

Połowa ankietowanych kierowców leasingowych, którzy wzięli udział w globalnych badaniach LeasePlan MobilityMonitor przyznała, że firmy dla których pracują skupiają się na bezpieczeństwie kierowców. Pomagamy fleet mangerom promować bezpieczne zachowania na drodze wśród kierowców. W tym roku w Polsce uruchomiliśmy program „Safe Plan”, który angażuje użytkowników i pomaga zrozumieć, że zmiana zachowań podczas jazdy pojazdem jest niezbędna dla  bezpieczeństwa. Chcemy też pokazać przedsiębiorcom, że dzięki bezpiecznej jeździe mogą minimalizować koszty utrzymania floty, zmniejszając ilość szkód komunikacyjnych, a co za tym idzie zyskując korzystniejsze warunki ubezpieczenia floty. Idąc dalej, jeżdżąc bezpiecznie jeździmy również bardziej ekonomicznie, dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa. – mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management Polska.

Prawie jedna trzecia respondentów (30%) zadeklarowała, że mogą oni uczestniczyć w kursach i warsztatach bezpiecznej jazdy. Prawie taka sama liczba kierowców (29%) otrzymuje regularnie od swoich pracodawców wskazówki dotyczące odpowiedniego zachowania na drodze.

Motofakty.pl,

Autor: (ip)