Nadzieja dla FSO na Żeraniu

Chcemy objąć programem wspierania istotnych dla gospodarki inwestycji także regiony o niskim bezrobociu – poinformował resort gospodarki. Wprowadzenie przez rząd tej zmiany ma znaczenie m.in. dla Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie.
Obecny ukraiński właściciel FSO, firma AwtoZAZ może podjąć decyzję ws. sprzedaży fabryki i jej gruntów w piątek 27 lipca. Na ten dzień przewidziana jest druga część walnego zgromadzenia akcjonariuszy FSO, przerwanego w czerwcu – poinformowała rzeczniczka prasowa spółki, Krystyna Danilczyk.

Rzeczniczka zastrzegła jednocześnie, że podjęcie decyzji może być odłożone w czasie, jeśli inwestor kanadyjski koncern Magna International, zainteresowany wznowieniem produkcji samochodów w FSO nie otrzyma jasnego sygnału od polskich władz, że możliwe jest ich wsparcie finansowe dla tej inwestycji.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki, resort rozpoczął już prace nad zmianą „Programu Wspierania Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polskiej na lata 2011-2020”.

„Dokonanie zmiany przez Radę Ministrów pozwoli na udzielenie wsparcia dużej inwestycji strategicznej w sektorze priorytetowym, jakim jest m.in. motoryzacja, tworzącej kilka tysięcy nowych miejsc pracy w powiecie o niskiej stopie bezrobocia, np. w Warszawie” – poinformowała Bogna Gudowska z biura prasowego MG.

Koncern, który chce na terenie FSO rozpocząć produkcję samochodów, ubiegał się o wsparcie składając zgłoszenie do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Inwestor nie zakwalifikował się na listę i nie otrzymał dotacji – wyjaśniło MG. Pod koniec maja także resort finansów nie zgodził się na udzielenie inwestorowi ulg podatkowych poprzez utworzenie w Warszawie specjalnej strefie ekonomicznej.

Na sesji 5 lipca br. Rada Warszawy przyjęła uchwałę, zwalniającą z podatku od nieruchomości do grudnia 2013 r. inwestora w FSO. Warunkiem jest zainwestowanie co najmniej 100 mln euro i stworzenie co najmniej 1 tys. miejsc pracy na terenie FSO.

Należąca do ukraińskiego koncernu AwtoZAZ FSO zakończyła produkcję samochodów wiosną 2011 roku, niemal dokładnie 60 lat po jej uruchomieniu w 1951 r.

Onet.pl, ms / PAP


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997