Nadeszły zmiany w ubezpieczeniach OC

Nowe, rozszerzone zasady wypowiadania polis komunikacyjnych OC zaczną obowiązywać od 11 lutego 2013, w odniesieniu do wszystkich tego rodzaju ubezpieczeń. Z jednej strony ułatwią one życie kierowcom, ale i zwiększą ryzyko zakupu pojazdu z nieaktualną polisą.
– Obawiamy się, że część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Naszą intencją jest jednak uświadomienie Polakom, jak ważne jest posiadanie polisy OC i że nie jest to kolejny podatek, ale realna ochrona finansowa budżetów domowych, osób posiadających samochód, motocykl, motorower czy ciągnik.
Przez ostatni rok na rynku funkcjonowały dwa rodzaje komunikacyjnych polis OC: wykupione przed i po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 11 lutego 2012 roku. Do 10 lutego tego roku wygasną wszystkie polisy kupowane w dotychczasowym reżimie prawnym.
Wśród najbardziej istotnych zmian w przepisach o komunikacyjnym OC znalazły się te, które dotyczą zakupu auta. Kupujący będzie mógł korzystać w polisy OC poprzedniego właściciela, tylko do końca okresu jej ważności. Ubezpieczenie to nie będzie się automatycznie przedłużać, tak jak jest obecnie.
Zmieniono tryby i możliwości wypowiadania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Z jednej strony ma to ułatwić życie kierowcom (np. wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia, czy odstąpienie od OC kupionego przez internet) – z drugiej jednak spowoduje, że łatwiej będzie można wpaść w pułapkę braku OC.
– Dlatego też w interesie kupującego używany pojazd jest sprawdzenie czy na pewno ma ważne OC, ale też czy przypadkiem nie jest posiadaczem kilku takich polis – ostrzega Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG.
Skrócono okres na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej (w ciągu 14, a nie jak dotychczas 30 dni) o danych nabywcy. Obowiązek ten ciąży na osobie sprzedającej pojazd i jest bardzo istotny. Dzięki takiemu zgłoszeniu dotychczasowy właściciel uaktualni swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i uniknie ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez dany pojazd będą obciążały historię szkód nowego właściciela.
Prawie dwa lata temu Fundusz uruchomił dla celów biznesowych ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Aktualnie znajduje się w niej ponad 200 milionów rekordów o sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC (również w latach poprzednich). UFG, dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym, uruchamia kolejne programy do automatycznego wykrywania nieubezpieczonych (bez konieczności kontroli drogowej). Jednym z nich jest tzw. wirtualny policjant, który identyfikuje przerwy w ubezpieczeniu OC analizując dane z bazy polis. W ten sposób Fundusz wykrył w 2012 roku ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców i uzyskał z tego tytułu ponad 1,2 mln złotych z kar za brak OC.

źródło: wp.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997