Motoryzacja w Rumunii to więcej niż Dacia

Najpopularniejszą marką samochodową w Rumunii jest Dacia. Jednak cały rynek motoryzacyjny działa na dużo większą skalę. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba wyprodukowanych samochodów osobowych w Rumunii została prawie podwojona.
Potencjał rozwojowy branży motoryzacyjnej w tym kraju sprawia, że także polskie firmy patrzą na niego z zainteresowaniem. Przykładem jest Exact Systems, dostawca usług outsourcingowych w zakresie kontroli jakości, który w Rumunii właśnie otworzył kolejną spółkę.

„Na rynku rumuńskim swoje zakłady ma wiele międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych. Najpopularniejszą jest rodzima marka Dacia, ale poza nią działają tam m.in. Renault czy Ford. Ich zainteresowanie Rumunią wynika z kilku czynników – podkreśla Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

„Po pierwsze, tamtejszy biznes motoryzacyjny należy do bardzo perspektywicznych dzięki wprowadzanym przez rząd programom gospodarczym. Warto tutaj wspomnieć o wprowadzonym w 2010 r. programie Rabla, którego jednym z celów jest promowanie sprzedaży nowych samochodów. Po drugie, zagranicznych inwestorów przyciągają wykwalifikowani pracownicy, których koszty zatrudnienia są relatywnie niższe niż w Europie Zachodniej. I w końcu, ze względu na położenie geograficzne: Rumunia stanowi dogodne miejsce zarówno dla producentów europejskich, jak i azjatyckich”.

Rumunia to czwarty największy producent pojazdów w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo iż w ostatnich latach światowy kryzys przyczynił się do spadku produkcji, według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2011 r. w Rumunii wyprodukowano prawie 350 000 samochodów.

„Rumunia podobnie jak Turcja, gdzie również w tym roku otworzyliśmy swoje przedstawicielstwo, to kraj, w którym rynek motoryzacyjny ma jeszcze wiele nisz do zagospodarowania. Nasze analizy potwierdziły, że jedną z nich jest outsourcing usług w zakresie kontroli jakości. Dzięki uruchomieniu spółki w tym kraju zyskaliśmy nowy rynek zbytu, gdzie jak do tej pory krajowe firmy nie są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez rynek motoryzacyjny – komentuje Paweł Gos.

Menadżer zwraca także uwagę na specyfikę ekspansji prowadzonej przez Exact Systems, która odróżnia firmę od innych przedsiębiorstw poszerzających portfel swoich klientów. „W Rumunii, podobnie jak to miało miejsce w pozostałych państwach, w których mamy swoje przedstawicielstwa, nie przejęliśmy żadnej zagranicznej spółki, lecz zgodnie z modelem organicznym stworzyliśmy biznes zupełnie od nowa. Tylko w ten sposób możemy w 100% przenieść dobrze działający i efektywny model polski na zagraniczny rynek – tłumaczy Paweł Gos.

Rumunia to już siódme państwo, w którym Exact Systems ma swoje przedstawicielstwo. Firma jest już obecna w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Rosji i Turcji.

„Rynek Automotive stale się rozwija. Z tego względu jego przedstawiciele dążą się do uelastycznienia biznesu, by łatwiej i szybciej reagować na czynniki zewnętrzne oraz ograniczać koszty, a przy tym coraz częściej decydują się na kompleksowe rozwiązania w zakresie kontroli jakości. Stąd poza pracą w otwartych spółkach prowadzimy wiele rozmów na temat nowych inwestycji m.in. w Chinach – dodaje prezes zarządu Exact Systems.
Źródła, Exact Systems
IBRM Samar