Minister Piechociński spotkał się z wiceprezesem Fiata

Sytuacja Fiat Auto Poland w kontekście kryzysu w sektorze motoryzacyjnym oraz możliwości rządowego wsparcia dla branży były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z Paolo Rebaudengo, wiceprezesem Fiat Auto ds. stosunków pracy.
Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, iż polskiemu rządowi zależy na każdym miejscu pracy w Tychach. Zwrócił się także z prośbą o jak największą elastyczność zarządu Fiata w negocjacjach ze związkami zawodowymi, również w zakresie regulaminu przewidywanych odpraw dla zwalnianych pracowników.

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało podjęcie rozmów o wsparciu ulokowania w Tychach w latach 2014-2015 nowych modeli samochodów, które pozwolą na wzrost zatrudnienia w zakładzie produkcyjnym. Resort przedstawi też pakiet zachęt, w ramach dostępnych instrumentów wsparcia inwestycji.

W trakcie spotkania wiceprezes Rabaudengo przedstawił sytuację Fiata wywołaną kryzysem w sektorze motoryzacyjnym. Koncern zakładał, że spadek popytu na nowe samochody nie będzie długotrwały, w związku z czym utrzymywał zatrudnienie w fabryce w Tychach na wysokim poziomie. Prez. Paolo Rebaudengo przypomniał, że produkcja tyskiego zakładu Fiat Auto Poland w 98% jest kierowana na eksport. Biorąc pod uwagę, iż zapotrzebowanie – głównie na rynku włoskim – znacznie spadło, fabryka miała 37 dni przestoju. W konsekwencji koncern musiał podjąć decyzję o ograniczeniu zatrudnienia.

Ministerstwo Gospodarki zostało też poinformowane, że Fiat – z uwagi na wysokie kwalifikacje i znajomość języków obcych przez polskich pracowników – widzi ogromny potencjał rozwoju usług świadczonych w Polsce dla całej grupy Fiat przez firmę Fiat Services.

źródło: Ministerstwo Gospodarki

AUTOR:  WNP.PL (AG)