Milionowa inwestycja Volvo Cars i Geely Holding w markę Polestar

Volvo Cars przeznaczy na rozwój marki Polestar około 640 milionów Euro. Właśnie takie oświadczenie wydali dziś przedstawiciele marki Volvo Cars oraz Geely Holding, do której należą obydwie te marki. Wraz z tym oświadczeniem, marka pokazała światu swój pierwszy, własny model, który trafi do produkcji.

Plan inwestycyjny zakłada między innymi powstanie najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego Polestar w Chengdu oraz uprzywilejowany dostęp do fachowej wiedzy i standardów produkcyjnych Volvo. Inwestycja ta stwarza idealne warunki do rozwoju produktu i marki Polestar, która zmieni profil swojej działalności. Odtąd będzie to odrębna marka wyspecjalizowana w samochodach elektrycznych o sportowych osiągach.

Bliska współpraca z Volvo, umożliwi marce Polestar znaczne skrócenie czasu opracowania nowych modeli, co daje producentowi przewagę startegiczną nad konkurentami na rynku motoryzacyjnym. Pozwoli to na zbudowanie silnej firmy Polestar zintegrowanej z Volvo Cars. Obie strony będą czerpać korzyści z bliskiej współpracy w zakresie dalszego rozwoju technologii i kosztów zaopatrzenia.

Chiny są obecnie światowym liderem w zakresie elektryfikacji i stanowią doskonałe zaplecze technologiczne w tym zakresie. Dlatego nowy model Polestar 1 wyjedzie właśnie z fabryki w Chengdu. Sama marka będzie skupiona nad rozwoje nowych technologii napędów elektrycznych, a jej rozwiązania będą wykorzystywane przez Volvo Cars. Polestar 1, pierwszy model nowej marki, to dwudrzwiowe coupé z napędem hybrydowym o mocy 600 KM. Akumulatory pozwolą na przejechanie na prądzie aż 150 km. To najdłuższy zasięg wśród dostępnych na rynku samochodów hybrydowych. Produkcja modelu rozpocznie się w w połowie 2019 roku. Chwilę później dołączy do niego mniejszy model – Polestar 2.

Polestar 1 czerpie całymi garściami z rozwiązań opracowanych przez Volvo. Najważniejszym z nich jest platforma podłogowa SPA służąca największym modelom szedzkiej marki. Nie zabrakło jednak rozwiązań opracowanuch wyłącznie przez inżynierów Polestara.

Kolejny model, Polestar 2, będzie pierwszym w pełni elektrycznym samochodem wprowadzonym na rynek przez Volvo Car Group oraz pierwszym z pięciu elektrycznych modeli zapowiedzianych przez Volvo i Polestar, które mają zjechać z taśm produkcyjnych pomiędzy 2019, a 2021 rokiem. To namacalny dowód strategii elektryfikacji, przedstawionej przez Hakana Samuelsona w lipcu bieżącego roku.

Volvo Cars ogłosiło w tym roku, że każdy nowy model wprowadzony na rynek po 2019 roku będzie wyposażony w silnik elektryczny. Był to pierwszy tak odważny komunikat wśród producentów samochodow, co uczyniło Volvo liderem elektryfikacji na rynku motoryzacyjnym.

Źródło: www.media.volvo.pl