Lear Corporation zwolni 960 osób w zakładzie pod Włocławkiem

Amerykańskie przedsiębiorstwo z branży komponentów motoryzacyjnych Lear Corporation ma zamiar zwolnić 960 członków fabryki w Pikutkowie (woj. kujawsko-pomorskie). Firma usprawiedliwia zwolnienia “zmieniającymi się warunkami rynkowymi”.

Lear Corporation to amerykańska firma zajmująca się produkcją siedzeń, komponentów elektronicznych i oprogramowania dla sektora motoryzacyjnego. W Polsce przedsiębiorstwo posiada 8 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnienie znalazło ponad 11 tysięcy specjalistów.

W Pikutkowie pod Włocławkiem firma Lear produkuje maty grzewcze do foteli samochodowych. Fabryka działa do niedawna – została otwarta w marcu 2022 roku. W zakładzie zatrudnienie znalazło ponad 1100 osób. Decyzją szefostwa firmy pracę straci 960 z nich.

„W dniu 20 czerwca nasi przedstawiciele zaproponowali program dobrowolnych odejść zatrudnionych z odpowiednią gratyfikacją finansową ze strony pracodawcy. Jesteśmy również w kontakcie z Powiatowym Urzędem Pracy we Włocławku. W przypadku niedojścia do porozumienia z pracodawcą, Prezydium Zarządu Regionu NSZZ ,,Solidarność” podejmie wszelkie niezbędne kroki prawne adekwatne do sytuacji, jaka nastąpi. Liczymy na konstruktywne i owocne rozmowy ze strony Lear Corporation II dla zakładu w Pikutkowie – przekazało Prezydium Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ ,,Solidarność” portalowi  ddwloclawek.pl.

Nie wiadomo czy firma z siedzibą główną w Southfield w stanie Michigan w USA ma zamiar zamknąć zakład. Nie wiadomo, na jakich zasadach i gdzie mieliby pracować pozostali pracownicy, którzy nie zostaną zwolnieni. Dyrektor fabryki w Pikutkowie Józef Witiw, zwolnienia tłumaczy „zmieniającymi się warunkami rynkowymi”.

„W odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe, Firma Lear Corporation podjęła trudną decyzję o dostosowaniu działalności w naszym zakładzie w Brześciu. Chcemy podkreślić, że ta decyzja nie była spowodowana oceną jakości pracy czy zaangażowaniem naszego zespołu. W tym trudnym czasie Lear zobowiązuje się do zapewnienia naszym pracownikom wszelkiej możliwej pomocy i wsparcia podczas procesu redukcji zatrudnienia. Działalność logistyczna w zakładzie będzie kontynuowana” – podaje portal ddwloclawek.pl

Źródło: evertiq.pl