Lamborghini stawia sobie za cel redukcję emisji o 40% w całym łańcuchu wartości do 2030 r.

Włoski producent luksusowych samochodów sportowych Automobili Lamborghini ogłosił nowe zobowiązanie klimatyczne, którego celem jest redukcja emisji CO2 o 40% w przeliczeniu na samochód w całym łańcuchu wartości do roku 2030.

Nowe zobowiązanie następuje po uruchomieniu w 2021 r. przez Lamborghini strategii zrównoważonego rozwoju środowiskowego „Direzione Cor Tauri”, która skupiała się na planie działania prowadzącym do elektryfikacji linii produktów oraz dekarbonizacji zakładu produkcyjnego i siedziby głównej w Sant’Agata Bolognese. W zeszłym roku firma wprowadziła na rynek swój pierwszy hybrydowy supersportowy samochód HPEV (High Performance Electrified Vehicle), a cele w zakresie elektryfikacji obejmują wprowadzenie pierwszego w pełni elektrycznego modelu w 2028 r. i w pełni elektrycznego SUV-a w 2029 r., co ma na celu zmniejszenie emisyjności CO2 floty o 50% do 2025 r. i 80% do 2030 r.

Dzięki nowym ambicjom firma rozszerza swój program na cały łańcuch wartości, w tym łańcuch dostaw i logistykę oraz fazę użytkowania produktu.

Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini, powiedział, że „Direzione Cor Tauri to plan działania na rzecz elektryfikacji gamy produktów Lamborghini i jednocześnie droga do dekarbonizacji nie tylko naszego zakładu w Sant’Agata Bolognese, ale całego łańcucha wartości.  Oprócz działań w zakresie elektryfikacji firma przedstawiła szereg inicjatyw mających na celu zmniejszenie emisji w całym łańcuchu wartości, w tym zmniejszenie zużycia energii i wody, wdrożenie systemu oceny zrównoważonego rozwoju dla dostawców oraz coraz częstsze przenoszenie transportu gotowych pojazdów na kolej i z dala od transportu lotniczego. Stefano Rutigliano, dyrektor ds. strategii w Automobili Lamborghini, podkreślił, że zrównoważony rozwój jest jednym z kluczowych filarów strategii korporacyjnej, a Automobili Lamborghini ma być firmą produkującą supersportowe samochody, charakteryzującą się najbardziej trwałym i autentycznym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, we wszystkich obszarach związanych z ESG. Potwierdził także istnienie dedykowanego zespół międzywydziałowo pracującego nad wdrożeniem programu Direzione Cor Tauri.

źródło: esgtoday.com