Koncern ZF z pozwoleniem na budowę fabryki podzespołów elektronicznych w Częstochowie

Koncern ZF otrzymał w środę, 17 stycznia kolejne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na częstochowskich terenach objętych Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Do końca 2019 roku wybuduje tam zakład produkujący elektronikę do inteligentnych systemów bezpieczeństwa wspierających kierowców. Dzięki tej inwestycji powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy.

– W Częstochowie znani jesteśmy z produkcji poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa. Przez ostatnie lata rozwijamy tutaj dynamicznie inne obszary działalności. Mamy centrum inżynieryjne, finansowo-księgowe, powstają centra informatyczne oraz zakupów  – wymienia Robert Głowacki, dyrektor Europejskiego Centrum Usług Wspólnych ZF. – Budowa fabryki podzespołów elektronicznych, której głównym produktem będą kamery do samochodów, to nowy rozdział naszej historii w Częstochowie.

W nowej hali o powierzchni ok. 10 tys. m2 oprócz kamer nowej generacji produkowane będą urządzenia działające na zasadzie radaru, systemy elektroniczne podnoszące bezpieczeństwo pasażerów, jak np.: układy kontroli poduszek powietrznych. Koncern ZF dąży do osiągnięcia w nadchodzących latach tzw. Wizji Zero – mobilnej przyszłości pozbawionej wypadków i szkodliwej emisji. Zakład powstanie na działce o powierzchni blisko 7 ha przy ul. Ekonomicznej. W tym celu firma zainwestuje ok. 21 mln euro. Po osiągnięciu pełnej wydajności produkcyjnej zatrudniać będzie ponad 300 osób. Obok fabryki podzespołów elektronicznych  koncern ZF wybuduje także nowoczesny biurowiec, w którym prowadzone będą usługi księgowe i finansowe.

Inwestycja ZF potwierdza, że częstochowskie tereny objęte KSSE są atrakcyjne dla  inwestorów. Tylko w 2017 roku rozstrzygnięto kilkanaście przetargów na prowadzenie działalności na tym obszarze.  – Częstochowa to dobre miejsce do robienia biznesu, co potwierdzają konkretne ruchy inwestycyjne – zauważa prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.  – Bardzo cieszymy się z inwestycji koncernu ZF, która jest innowacyjna, wiąże się z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi w przemyśle motoryzacyjnym. Radość tym większa, że gwarantowane przez firmę nowe miejsca pracy będą dawały stabilizację, poczucie bezpieczeństwa, możliwość awansu.

Współpracę z Częstochową w zakresie pozyskiwania inwestorów chwali sobie zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Jest wielką przyjemnością współpracować z miastem i samorządem, który rozumie inwestorów. Częstochowa to modelowy przykład bardzo dobrej współpracy ze strefą ekonomiczną – twierdzi Mateusz Rykała, wiceprezes KSSE. – To, że możemy mówić o ponad 10 przetargach w zeszłym roku, to nie efekt bumu inwestycyjnego, jaki mamy w KSSE, ale to również przygotowania ze strony miasta terenów inwestycyjnych. Częstochowa wykazuje się tutaj ekstraklasowym podejściem do przyjmowania inwestorów. To samorząd, który ma świadomość, że trzeba zainwestować, żeby konkurować nie z innymi miastami w Polsce, a lokalizacjami na całym świecie – przekonuje.

Źródło: www.wczestochowie.pl