Komisja Europejska zatwierdziła plan pomocy publicznej dla Peugeota…

Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o udzielenua przez francuski rząd pomocy dla PSA Peugeot Citroen. Koncern ma otrzymać 572 miliony euro, głównie w formie gwarancji kredytowych.

W decyzji opublikowanej we wtorek komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia powiedział, że wierzy w to, że plan pomoże stanąć na nogi koncernowi. Jednocześnie jego zdaniem straty dla producentów, którzy nie korzystają z państwowych dopłat, będą minimalne.

Pomoc rządu to w większości gwarancje państwa na pożyczki zaciągnięte przez firmę. Komisarz powiedział, że w celu spłaty tych pożyczek firma zapowiedziała sprzedaż części aktywów. Nie powiedział jednak których.

Firma przyjęła decyzję z zadowoleniem. Do tej pory nie wypowiedzieli się przedstawiciele francuskiego rządu, którzy utrzymywali dotychczas, że gwarancje dla Peugeota nie są pomocą publiczną i nie powinny podlegać kontroli Komisji.

Peugeot 2012 rok zakończył ze stratą netto w wysokości 5 miliardów euro. W ostatnich kilku miesiącach zwolnił on blisko 8 tys. pracowników w ramach wdrażania planu oszczędnościowego, który ma pozwolić firmie znów zacząć zarabiać już w 2015 r. Kolejnym krokiem w tym kierunku będą rozmowy ze związkami na temat zmiany czasu pracy pracowników i ograniczenia wzrostu płac.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, ark, AP