Kolejne partnerstwo bateryjne Stellantis w Ameryce

Stellantis i Samsung SDI utworzą spółkę joint venture zajmującą się produkcją akumulatorów litowo-jonowych w Ameryce Północnej.

Zakład, który ma rozpocząć działalność w 2025 roku będzie jedną z wielu fabryk akumulatorów do pojazdów elektrycznych Stellantis w regionie. Początkowo moce produkcyjne mają wynosić 23 GWh rocznie, z opcją zwiększenia mocy do 40 GWh. Firma nie wybrała jeszcze lokalizacji nowego obiektu.
 
Porozumienie z firmą Samsung SDI ogłoszono zaledwie kilka dni po zawarciu podobnego partnerstwa z LG Energy Solution. Fabryka Stellantis i LG o planowanej rocznej wydajności 40 GWh ma ruszyć z produkcją w 2024 roku.
 
– Dzięki fabrykom akumulatorów, które zostaną uruchomione, będziemy dobrze przygotowani do konkurowania i ostatecznie wygrywania na rynku pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej – komentuje Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis.
 
Stellantis podkreśla, że proces zabezpieczania dostaw na potrzeby produkcji pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych jest już bardzo zaawansowany. Firma dąży do tego, by do 2030 roku sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 40% ogółu sprzedaży firmy w tym kraju.
 
Nowe fabryki akumulatorów mają zaspokoić potrzeby montowni pojazdów elektrycznych Stellantis w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, zarówno jeśli chodzi o hybrydy, jak i auta w pełni elektryczne.
 
Stellantis planuje zainwestować ponad 30 mld EUR do 2025 roku w elektryfikację i rozwój oprogramowania.
 
Finalizacja transakcji wymaga jeszcze spełnienia zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym uzyskania zgód regulacyjnych.
 
Źródło: www.evertiq.pl