Koła, dzięki którym auto może jechać w bok

Kanadyjski wynalazca William Liddiard opracował opony, które pozwalają samochodami obracać się niemal w miejscu i toczyć we wszystkich kierunkach. Konstruktor szuka teraz inwestora, który zdecyduje się wdrożyć projekt do produkcji seryjnej.

– To działa! Musiałem sporo improwizować i używać ogólnie dostępnych materiałów. Pracowałem nad nimi jak się dało, w wolnym czasie – napisał Liddiard w komentarzu do filmu opublikowanego na YouTube. Autor pomysłu nazwał wynalazek „koła liddiard”, a testował je na swojej toyocie echo, która bazuje na modelu Yaris.

Innowacyjne koła pozwalają poruszać się samochodem we wszystkich kierunkach i obracać się wokół osi. Konstruktor zapewnia, że sprawdzają się w każdych warunkach drogowych i pogodowych, nadają się też do jazdy z dużą prędkością. Mogą mieć taką samą charakterystykę (bieżnikowanie, skład gumy itp.) jak standardowe opony.

Kanadyjczyk twierdzi, że to pierwszy tego typu wynalazek na świecie. Na różnych lokalnych wystawach samochodowych pojawiały się pojazdy z podobnymi kołami, ale każdy z nich był znacząco modyfikowany. Liddiard zaprojektował swój wynalazek w taki sposób, by można go było zamontować w każdym aucie i użytkować na publicznych drogach.
Zobacz poniżej wideo z prezentacją, jak działają „magiczne koła”.

Źródło: www.wp.pl