Zarządzający Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi pomagają rozwijać najważniejsze inicjatywy klastrowe. Działające od ponad dwudziestu lat Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE), stanowiły i nadal stanowią skuteczny instrument polskiego wzrostu gospodarczego, o czym najlepiej świadczy prawie 120 mld zł zainwestowanych na ich terenie i prawie 300 tys. pracujących tam osób. Obecnie takim motorem napędowym polskiej gospodarki mogą stać się klastry, które są platformą współpracy oraz wymiany doświadczeń. Spora część z nich działa na obszarze stref.
Klastry to geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji (na przykład uniwersytetów, jednostek badawczo-rozwojowych, stowarzyszeń branżowych) w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą, ale również współpracujących. – Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki powinno opierać się o intensyfikację współpracy, interakcje, przepływ wiedzy oraz wspieranie rozwoju krajowych inteligentnych specjalizacji. To wszystko występuje w klastrach – stwierdziła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, podczas styczniowego Kongresu Klastrów Polskich. Klastry są napędem polskiej gospodarki, bo celem ich działalności jest rozwój gospodarczy regionów i branż, w których działają
Różne branże, różne cele
Z informacji Ministerstwa Rozwoju o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych wynika, że działające w strefach klastry mają bardzo różne specjalności i cele działalności. Bogato reprezentowany jest np. sektor motoryzacyjny oraz branża lotnicza.
Bardzo duże znaczenie na gospodarczej mapie kraju ma najstarszy klaster branżowy w Polsce, a mianowicie Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Zrzesza on ponad 100 firm, głownie z Podkarpacia, w tym 23 działających na terenie SSE EURO-PARK MIELEC zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA, która jest również członkiem Stowarzyszenia. Należą do niego również znane koncerny międzynarodowe tj. np. Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o., MB Aerospace Technologies (Poland) Sp. z o.o. MTU Aero Engines Polska Sp. z o.o., PZL Mielec (Sikorsky Aircraft Corporation). Wśród nich polskie firmy np. producent dronów EUROTECH.
Dolina Lotnicza posiada status Krajowego Klastra Kluczowego, definiujący jednostkę o największym potencjale konkurencyjnym i ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Dziewięćdziesiąt procent produkcji przemysłu lotniczego powstaje na Podkarpaciu. Jedną z jej głównych płaszczyzn działania jest rozwój edukacji realizowany już od szkół podstawowych, w których zachęca się młode pokolenie do kształcenia w kierunku inżynieryjnym, aż po szkolnictwo wyższe (nowoczesne Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej).
W Legnickiej SSE (LSSE) powołany został też Dolnośląski Klaster Lotniczy. Klaster utworzyło 17 instytucji powiązanych z przemysłem lotniczym oraz organizacji otoczenia biznesu. Liderami projektu są LSSE i firma HS Wrocław Sp. z o.o. (z grupy UTC Aerospace Systems), czołowy producent podzespołów dla przemysłu lotniczego na świecie.
Legnicka SSE jest również założycielem Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego (DKM). Partnerzy DKM rozpoczęli współpracę z Instytutem Autostrada Technologii i Innowacji. Inicjatywa ta służy zintegrowaniu prac naukowo-badawczych przez trzy środowiska: uczelnie wyższe, niezależne instytuty badawcze i przedsiębiorstwa. Do tego klastra jako lider wspierający przystąpił zarządzający Wałbrzyską SSE. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy, że około 30 proc. podmiotów działających na terenie wałbrzyskiej strefy należy do branży motoryzacyjnej lub jest z nią powiązanych. Wśród ponad 30 członków klastra DKM są trzy firmy funkcjonujące na terenie Wałbrzyskiej SSE (Faurecia Wałbrzych, GKN Driveline i Nysa Zakład Pojazdów).
Agencja Rozwoju Przemysłu SA była natomiast jednym z inicjatorów utworzenia klastra Wschodni Sojusz Motoryzacyjny
Źródło: www.gpcodziennie.pl