Johnson Controls zainwestuje w Żorach 80 mln zł i zwiększy zatrudnienie

Wyspecjalizowana m.in. w produkcji siedzeń samochodowych firma Johnson Controls w najbliższych trzech latach zainwestuje w swojej fabryce w Żorach (Śląskie) 80 mln zł; planuje też zwiększenie zatrudnienia. W Żorach działa również pierwszy w Polsce dział badań i rozwoju firmy.

Istniejący od ośmiu lat zakład w Żorach działa na terenie jastrzębsko-żorskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W czwartek oficjalnie uruchomiono tam drugą linię produkcyjną elementów piankowych, stosowanych w siedzeniach samochodowych. Komponenty z żorskiego zakładu są montowane w autach wielu znanych marek.

Rozbudowa zakładu jest częścią nowego, pięcioletniego planu inwestycyjnego firmy. Po zakończeniu inwestycji zakład ma być jednym z największych producentów pianki poliuretanowej w całym globalnym koncernie Johnson Controls.

Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w ubiegłym roku. Rozbudowywany zakład zwiększył powierzchnię blisko dwukrotnie. W nowym budynku znajduje się druga linia produkcyjna, magazyn i mieszalnia chemii. We wrześniu 2017 r. planowane jest uruchomienie trzeciej linii produkcyjnej – wówczas średnia wydajność zakładu wyniesie ok. 40 tys. pianek na dobę, co oznacza miejsce w czołówce producentów pianek poliuretanowych dla branży motoryzacyjnej.

„Naszym głównym celem jest wzmocnienie pozycji Johnson Controls Foam w regionie i pozyskanie nowych kontraktów. Pracujemy dla najlepszych marek samochodowych, wykorzystujemy najnowsze technologie. Jesteśmy również coraz większym pracodawcą na terenie jastrzębsko-żorskiej podstrefy ekonomicznej” – powiedział w czwartek dyrektor żorskiej fabryki Michał Bysiecki.

Firma obecnie zatrudnia około 235 osób, pracujących w systemie trzyzmianowym. Rozbudowa zakładu oznacza stopniowe zwiększanie zatrudnienia, jednak skali planowanych przyjęć nowych pracowników na razie nie ujawniono. Spółka zamierza skorzystać z pomocy publicznej, przyznanej przez resort rozwoju na zwiększenie zatrudnienia.

Oprócz rozbudowy części produkcyjnej, w Żorach został uruchomiony pierwszy w Polsce dział badań i rozwoju Johnson Controls. Inżynierowie będą wspierani przez kilka zespołów – tzw. zespół narzędziowy, laboratoryjny i produkcyjny. W ciągu najbliższego roku firma planuje dalsze inwestycje w wyposażenie ośrodka inżynieryjnego i wspierających go komórek.

Johnson Controls Automotive Experience należy do światowych liderów w branży foteli samochodowych, komponentów i systemów. Ma ponad 200 placówek na całym świecie; produkowane w zakładach spółki elementy i całe systemy siedzeń są montowane w ponad 50 mln pojazdów rocznie. W Polsce, oprócz Żor, Johnson Controls ma zakłady siedzeń samochodowych także w Świebodzinie i Siemianowicach Śląskich oraz w Skarbimierzu na Opolszczyźnie.

Źródło: www.pb.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997