Jak opony wpływają na bezpieczeństwo kierowców

Z raportu opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku odnotowano ponad 40 000 wypadków drogowych. Co szósty wypadek wynikający z niesprawności technicznej pojazdu był spowodowany przez braki w ogumieniu.
W ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod kontrolą” firma Michelin podkreśla, jak istotne dla bezpieczeństwa na drodze jest prawidłowe ciśnienie w oponach.

W ubiegłym roku na polskich drogach wydarzyło się 40 065 wypadków, co w porównaniu z rokiem 2010 stanowi wzrost o 3,2%. W wypadkach zginęło 4 189 osób, a 49 501 zostało rannych. Tak wynika z opracowania przygotowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Głównymi przyczynami wypadków drogowych w Polsce było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, a także nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Statystyki policyjne pokazują, że część wypadków wynika z niesprawności technicznej pojazdu. Za ponad połowę z nich odpowiadają braki w oświetleniu (53,8%), zaś za blisko jedną czwartą usterki układu hamulcowego (22,5%). Trzecia najbardziej liczna grupa wypadków spowodowanych nieprawidłowym stanem technicznym pojazdu wynika z braków w ogumieniu (16,3%). Jak podkreślają eksperci, w przypadku opon ważny jest zarówno ich stan, jak i odpowiednie napompowanie.

Badania przeprowadzone przez Michelin pokazują, że utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa m.in. na bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania.

Ósma edycja ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” ma na celu podnoszenie świadomości kierowców oraz ich edukowanie na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo, ekonomię i ekologię jazdy samochodem.

W dniach 22-26 października w serwisach sieci Euromaster organizatorzy prowadzili bezpłatne pomiary, które w finale posłużą do stworzenia mapy obrazującej stan ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Konieczność podnoszenia wiedzy na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy jest tym bardziej istotna, że część polskich kierowców nie jest świadoma problemu. Z towarzyszącego akcji „Ciśnienie pod kontrolą” badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Michelin wynika, że tylko 3% respondentów uważa opony za znaczący element decydujący o bezpieczeństwie pojazdu.

„Warto edukować i uświadamiać kierowców, że każdy z nich ma realny wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Wystarczy jedynie poświęcić chwilę na regularne sprawdzenie stanu ogumienia i poziomu ciśnienia w oponach – tłumaczy Tomasz Młodawski z Michelin Polska.
Źródła, Michelin Polska
IBRM Samar


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997