Gotion High Tech otworzy fabrykę w Maroku

 

Chińska firma Gotion High Tech rozpocznie produkcję w swojej gigafabryce, którą planuje otworzyć już w trzecim kwartale 2026 roku w Maroku – powiedział dyrektor działu inwestycji firmy Hicham Chaoudr.

We czwartek 13 czerwca  firma Gotion High Tech podpisała umowę inwestycyjną z marokańskim rządem. Chodzi o utworzenie zakładu produkcji baterii. Inwestycja o wartości 1,3 miliarda dolarów powstanie w mieście Kenitra, na północ od Rabatu.

„To historyczna inwestycja rozpoczynająca proces budowy pierwszej gigafabryki w Afryce” –  powiedział Chaoudri agencji Reuters, zaznaczając, że maszyny wjadą na plac budowy w ciągu kilku tygodni. “Oprócz akumulatorów, fabryka będzie produkować kluczowe składniki, katody i anody. Większość produkcji będzie nastawiona na eksport” – dodał Chaoudri.

W Maroku znajdują się zakłady produkcyjne producentów samochodów Stellantis i Renault o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej 700 000 samochodów, a także grupa lokalnych dostawców.

„Dzięki takim inwestycjom zamierzamy zapewnić 220.000 miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym, który przestawia się z silników spalinowych na elektryczne” – zakończył Chaoudri.

Położenie geograficzne Maroka (w pobliżu Europy), umowy o wolnym handlu z kluczowymi rynkami UE i USA oraz rozwinięty przemysł motoryzacyjny sprawiają, że jest to kraj atrakcyjny dla chińskich producentów akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Źródło: evertiq.pl