Goodyear zintegrował SightLine z systemem firmy Gatik

Goodyear rozszerzył integrację swojej technologii SightLine z systemem autonomicznej jazdy ciężarówek Gatik. Prezentacja nastąpiła na targach CES 2024.

Autonomiczna flota Gatik, złożona z ciężarówek klasy 3-7 wyposażonych w  oponyGoodyear Endurance RSA z technologią SightLine, osiągnęła znaczące postępy w zakresie bezpieczeństwa, precyzji i efektywności pojazdów autonomicznych (AV).

Chris Helsel, starszy wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii w Goodyear, Fot. Goodyear
Chris Helsel, starszy wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii w Goodyear

„Jako jedyny punkt kontaktu auta z drogą, opona może odegrać kluczową rolę w umożliwieniu autonomicznym pojazdom reagowania w sposób zbliżony do reakcji kierowcy” – powiedział Chris Helsel, starszy wiceprezes Goodyear ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii – „Gatik rewolucjonizuje przestrzeń autonomicznych technologii jazdy, a dostarczając w czasie rzeczywistym danych na temat opon, możemy wspierać ich system, aby stał się jeszcze bardziej bezpieczny, niezawodny i wydajny.”

Firmy przeprowadziły szeroko zakrojone testy w zróżnicowanych warunkach drogowych, które pozwoliły zebrać precyzyjne dane dotyczące stanu opon m.in. ich sztywności podczas skręcania, drogi hamowania, oporów toczenia i obciążenia. Dane te, przekazywane w czasie rzeczywistym między technologią Goodyear SightLine a systemem autonomicznej jazdy za pośrednictwem pętli sprzężenia zwrotnego, pozwoliły firmie Gatik ulepszyć sterowniki pojazdów autonomicznych (AV), poprawiając ogólną wydajność floty. Dzięki tym modyfikacjom pojazdy Gatik są zdolne do szybkiego i bezpiecznego dostosowywania się do różnych warunków drogowych, nawet gdy masa lub ładowność ciężarówki zmienia się w zależności od dostawy. W najbliższych miesiącach Gatik planuje wdrożyć system Goodyear Sigthline w znacznej części swojej autonomicznej floty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Fot. Goodyear

„Przełomowa integracja technologii Goodyear SightLine z naszą autonomiczną flotą jest pierwszą w branży. Dane w czasie rzeczywistym pochodzące z inteligentnej technologii w oponach nie tylko zwiększają bezpieczeństwo i przewidywalność autonomicznych pojazdów, ale także umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu wydajności, niezawodności i terminów dostaw w całej naszej działalności” – powiedział Gautam Narang, dyrektor generalny i współzałożyciel Gatik – „Nasza współpraca z Goodyear jest kolejnym ważnym etapem na drodze Gatik do objęcia pozycji lidera w dziedzinie autonomicznych technologii. To partnerstwo podkreśla również nasze zaangażowanie w oferowanie korzyści płynących z logistyki B2B średniego dystansu na rynek” – dodał Narang.

Firmy prowadzą wspólne badania w obiekcie doświadczalnym Goodyear w San Angelo w Teksasie. Dzięki tej kooperacji autonomiczne pojazdy Gatik mogą być poddawane intensywnym testom w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku. Testy te obejmują zarówno typowe, jak i nietypowe scenariusze drogowe, w tym obsługę sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych, manewry omijania, ciasne zakręty, unikanie kolizji, precyzyjne utrzymywanie pasa ruchu oraz skuteczne hamowanie minimalizujące ryzyko.

Partnerzy planują w przyszłości zintegrować zaawansowane rozwiązanie Goodyear do predykcyjnego monitorowania stanu dróg z systemem autonomicznej jazdy Gatik. Ta integracja ma umożliwić firmie Gatik strategiczne planowanie swoich operacji, zapewniając spójny i niezawodny przepływ towarów dla szerokiej bazy klientów, w tym największych krajowych sklepów spożywczych, detalistów, dystrybutorów, platform e-commerce i firm z branży dóbr konsumpcyjnych (CPG).

Źródło: Motofaktor


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997