GM zabierze Chevroleta Cruze z Korei. Będzie go robić Opel?

Nowej generacji Chevrolet Cruze, jedno z najpopularniejszych aut General Motors, nie będzie już produkowany w Korei – zapowiedział amerykański koncern.

Obecną wersję auta Chevrolet Cruze GM początkowo produkował w fabryce byłego koreańskiego koncernu Daewoo, a potem w zakładach w USA, Chinach i Brazylii, a także montował w Rosji.

Nowej generacji Cruze pojawi się w salonach sprzedaży jesienią 2014 r. Szef GM Korea Sergio Rocha zapowiedział, że auto to będzie produkowane w pięciu regionach świata, w tym w Europie. Nie będzie już jednak wytwarzane w Korei.

Rocha nie ujawnił, gdzie w Europie będzie produkowana nowa wersja Chevroleta Cruze. Niewykluczone, że to zlecenie dostaną robotnicy fabryki Opla w niemieckim Bochum – o co zabiegają tamtejsi związkowcy.

Decyzja GM będzie jednak poważnym ciosem dla koreańskich robotników z zakładów w mieście Kunsan. Za bramy tej fabryki wyjeżdża 260 tys. aut rocznie, z czego 50-60 proc. przypada na model Cruze. W Kunsan GM produkuje także auta Lacetti i samochód terenowy Orlando.

W spółce GM Korea, utworzonej po przejęciu majątku Daewoo, amerykański koncern ma teraz 77 proc. akcji. Pakiet 17 proc. akcji wraz z prawem weta wobec decyzji spółki ma koreański państwowy bank Korea Development Bank (KDB). W zeszłym miesiącu GM zapowiedział, że chce wykupić udziały KDB.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, Reuters