General Motors wesprze Opla dochodami z Rosji…

Od stycznia przychody i zyski ze sprzedaży aut General Motors w Rosji poprawią wyniki finansowe Opla – zdecydował amerykański koncern.

Od trzech lat przychody ze sprzedaży aut Opla, głównej europejskiej spółki GM, były doliczane do wyników struktury GM International Operations, która ma siedzibę w Szanghaju i odpowiada głównie za sprzedaż aut w regionie Azji i Pacyfiku.

Teraz amerykański koncern postanowił, że jego struktura GM Europe znowu będzie księgować wpływy ze sprzedaży w Rosji aut Opla, a ponadto aut marek Chevrolet i Cadillac. A to znacząco poprawi bilanse europejskiego działu GM, którego główną częścią jest firma Opel i jej siostrzana brytyjska spółka Vauxhall.

„Dzięki tej decyzji GM Europe szybciej wyjdzie ze strat. Zyski, które dotąd księgowano w regionie Azji i Pacyfiku teraz trafią do Europy. I to stworzy wrażenie postępu w restrukturyzacji Opla” – ocenił niemiecki ekspert motoryzacyjny Ferdinand Dudenhoeffer.

W zeszłym roku Opel sprzedał w Rosji ok. 80 tys. samochodów, Chevrolet – ponad 200 tys., a Cadillac – około 2 tys.

Pięć lat temu, przed kryzysem, Opel był jedną z najpopularniejszych marek zagranicznych aut w Rosji. Sprzedawano tam ponad 100 tys. samochodów Opla rocznie, dwa razy więcej niż Volkswagena. Obecnie to VW sprzedaje Rosjanom dwa razy więcej aut niż Opel.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, Reuters

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14812637,General_Motors_wesprze_Opla_dochodami_z_Rosji.html