General Motors i LG zawarły umowę o wartości 19 mld USD

Amerykański gigant motoryzacyjny General Motors wyda 19 miliardów USD na pozyskiwanie surowców od LG Chem do wykorzystania w akumulatorach pojazdów elektrycznych.

Obie firmy nawiązały współpracę w lipcu 2022 r., jednak wówczas nie uzgodniły ceny ani lokalizacji produkcji. Teraz, po nowym spotkaniu partnerów, ustalono więcej szczegółów.

W komunikacie prasowym LG Chem potwierdziło, że dostarczy GM ponad 500 000 ton materiałów katodowych – w tym niklu, kobaltu, manganu i aluminium. Dostawy potrwają od 2026 do 2035 roku. Będzie to ilość wystarczająca do zasilenia pięciu milionów pojazdów elektrycznych o zasięgu ponad 500 km na jednym ładowaniu. Wartość umowy wyniesie 19 mld USD w ciągu dekady.

LG Chem planuje dostarczać materiały katodowe do GM od 2026 roku za pośrednictwem swojej fabryki w Tennessee. Oczekuje się, że materiały katodowe NCMA (nikiel, kobalt, mangan, aluminium) produkowane w zakładzie w Tennessee będą wykorzystywane głównie przez Ultium Cells, spółkę joint venture LG Energy Solution i GM.

„Umowa ta opiera się na zobowiązaniu GM do stworzenia silnego, zrównoważonego łańcucha dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych, aby zaspokoić nasze szybko rosnące potrzeby w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych” – powiedział Jeff Morrison, wiceprezes GM ds. globalnych zakupów i łańcucha dostaw. „Co ważne, ta współpraca z LG Chem będzie miała miejsce w Tennessee i wzmocni północnoamerykański łańcuch dostaw w krytycznym momencie dla branży”.

Źródło: evertiq.pl