Geblewicz: Volkswagen poważnie myśli o fabryce w Stargardzie…

– Lokalizacja w Stargardzie Szczecińskim jest bardzo poważnie rozpatrywana przez koncern – zapewnił na środowej konferencji prasowej marszałek Olgierd Geblewicz. I poprosił o cierpliwość

Temat Stargardu Szczecińskiego jako potencjalnego miejsca inwestycji koncernu samochodowego zdominował pierwsze w tym roku spotkanie zarządu województwa.

Informację o tym, że Stargard Szczeciński jest na liście miast rozpatrywanych przez Volkswagena, podał w grudniu „Puls Biznesu”.

– Decyzja w tej sprawie ciągle nie zapadała, ale lokalizacja w Stargardzie Szczecińskim jest bardzo poważnie rozpatrywana przez koncern. Zarząd województwa, władze Stargardu i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie pracują nad uatrakcyjnieniem oferty – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas środowej konferencji podsumowującej pierwsze w 2014 r. spotkanie zarządu. Chwilę później dodał:

– Mamy świadomość, że decyzja inwestora będzie wynikiem wyłącznie kalkulacji ekonomicznej, na którą wpływ będą miały również czynniki niezależne od władz miasta i regionu.

Zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni nie będzie mógł udzielić szerszych informacji w tej sprawie.

Kilka dni wcześniej wicemarszałek Jarosław Rzepa informował, że inwestor zrezygnował z lokalizacji w Zachodniopomorskiem. W „Kawiarence Politycznej” Radia Szczecin tłumaczył, że „pod względem dostępności dostawców części nie jesteśmy w stanie przebić Wielkopolski”.

Podczas środowej konferencji wicemarszałek Andrzej Jakubowski ogłosił też, że województwo zachodniopomorskie zakończyło kontraktację w ramach programu Jessica. 30 grudnia podpisano ostatnią umowę.

– Stanęliśmy na pierwszym miejscu podium w Europie. Jako pierwszy samorząd województwa wykorzystaliśmy pełną alokację łącznie z odsetkami, czyli ponad 145 mln zł – mówi Jakubowski.

Fundusz Jessica gwarantuje pożyczki na preferencyjnych warunkach, dzięki którym można rewitalizować przestrzenie miejskie. Szczecińskie inwestycje prowadzone dzięki Jessice to m.in. przebudowa Starej Rzeźni i kina Kosmos

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl, ajm

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,15240846,Geblewicz__Volkswagen_powaznie_mysli_o_fabryce_w_Stargardzie.html