Ford świętuje produkcję 10-milionowego Mustanga

Ford świętuje produkcję 10-milionowego Mustanga – najlepiej sprzedającego się w Ameryce samochodu sportowego ostatnich 50 lat i od trzech lat lidera sprzedaży wśród modeli sportowych na świecie.

Zbudowany w fabryce Flat Rock w Michigan, 10-milionowy Ford Mustang, to 450-konny,ośmiocylindrowy kabriolet z manualną przekładnią, w kolorze Wimbledon White w wersji GT V8, wyposażony w najnowsze rozwiązania wspomagające kierowcę. Pierwszy w historii sygnowany Mustang (VIN 001) wyprodukowany w 1964 roku, napędzany 164-konnym silnikiem V8, opuścił fabrykę z lakierem tego samego koloru, wyposażony w trzystopniową manualną skrzynię biegów.

„Mustang to serce i dusza naszej firmy i ulubieniec całego świata” – powiedział Jim Farley, prezes globalnych rynków, Ford Motor Company. Ten sam dreszcz, który towarzyszył mi w Mustangu na ulicach Detroit, Londynu, czy w Pekinie, czułem wcześniej jeżdżąc po kraju jako nastolatek, kiedy kupiłem mój pierwszy samochód – Mustanga coupe z 1966 roku. Mustang wywołuje uśmiech na twarzach, niezależnie od szerokości geograficznej i języka.”

Ford świętuje ten kamień milowy w historii uroczystościami dla pracowników w głównej siedzibie Dearborn oraz w amerykańskiej fabryce Flat Rock, w tym przelotami trzech samolotów myśliwskich P-51 Mustang z czasów drugiej wojny światowej i przejazdem Mustangów reprezentujących pięć dekad produkcji, z Dearborn do Flat Rock, gdzie Mustang jest obecnie produkowany.

Podczas swojej 54-letniej historii, Mustang był produkowany w San Jose w Kalifornii, Metuchen, w stanie Nowy Jork oraz w macierzystym zakładzie produkcyjnym w Dearborn w stanie Michigan.

Najlepiej sprzedający się samochód sportowy

Według analizy globalnych danych rejestracji samochodów sportowych IHS Markit i wewnętrznych analiz Forda z lat 1966-2018, Mustang jest najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym ostatnich 50 lat.

Ford sprzedał w Europie ponad 38 000 Mustangów, od wprowadzenia tego kultowego modelu w roku 2015 na rynek europejski.

W zeszłym roku w Europie Mustang wyprzedził Porsche 911 na 13 europejskich rynkach, w tym w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W czołowej piątce europejskich rynków sprzedaży Mustanga znalazły się w roku 2017 Niemcy, Zjednoczone Królestwo, Francja, Belgia i Szwecja.

Lepszy niż kiedykolwiek

Najnowszy Ford Mustang oferuje więcej zaawansowanych rozwiązań, niezwykłą wydajność i więcej możliwości personalizacji, niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowy Ford Mustang charakteryzuje się bardziej atletyczną sylwetką i eleganckim wnętrzem wyposażonym w miękkie w dotyku materiały i w 12-calowy, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników.

Ulepszone układy napędowe obejmują m.in. ośmiocylindrową widlastą jednostkę 5.0-litra o mocy 450 KM z 10-biegową automatyczną skrzynią biegów, która rozpędza Mustanga do 100 km/h w 4,3 sekundy, gwarantuje spalanie średnie na poziomie 12.1 l/100 km i emisję CO2 270 g/km.* Sześciostopniowa manualna skrzynia biegów Mustanga wyposażona jest teraz w technikę dopasowania prędkości obrotowej, która zapewnia płynniejsze i szybsze redukcje biegów, którym towarzyszą charakterystyczne „strzały” potężnego silnika.
Niezwykłe prototypy Mustangów

Zaawansowane układy obejmują regulowane zawieszenie MagneRide®, dające możliwość wyboru trybu jazdy oraz nowy układ wydechowy, który zapewnia cichy tryb „dobrego sąsiada”, przydatny wczesnym rankiem lub późną nocą. Systemy wspomagające kierowcę Mustanga obejmują asystenta ochrony przed kolizjami z funkcją wykrywania pieszych oraz system utrzymywania pasa ruchu.

Ponadto, wcześniej wprowadzona została, napędzana widlastym ośmiocylindrowym silnikiem 5.0-litra, edycja specjalna – Ford Mustang Bullit – stworzona dla uczczenia 50 rocznicy legendarnego filmu.

Obecny Ford Mustang to szósta generacja modelu. Ford Mustang cieszy się nie tylko pozycją lidera sprzedaży, ale także strona Mustanga na Facebooku ma więcej polubień niż jakakolwiek inna ze stron znanych modeli.

Źródło: www.motoryzacja.interia.pl