Ford proponuje „słonecznego” C-Max’a

Ford zaprezentował hybrydowy pojazd elektryczny plug-in, który wykorzystuje do ładowania baterii panele słoneczne zamontowane w dachu. C-Max Solar Energi zostanie pokazany za kilka dni na wystawie w Las Vegas, zapowiedzieli szefowie Forda.
Pojazd może przejechać ok. 34 km, używając wyłącznie energii elektrycznej, a jego całkowity zasięg to ok. 1 000 km. Ogniwa słoneczne na dachu (300-350 W) firmy SunPower Corp. zapowiadają nową jakość w masowej produkcji samochodów, wykorzystujących akumulatory i napęd elektryczny, które mogą być ładowane nie tylko z klasycznej sieci.

Koncepcja C-Maxa z panelami słonecznymi obejmuje technologię „baldachimu” z soczewek Fresnela, który skupia światło słoneczne na samochodzie i zwiększa wydajność ogniw. Dach został opracowany w Georgia Institute of Technology. Samochód posiada również standardowy port do podłączenia stacji ładującej.

Ford szacuje, że w 2013 roku sprzedał 85 tys. hybryd i pojazdów elektrycznych.

Panele słoneczne wykorzystują również inni producenci samochodów, np. w Toyocie Prius „solar” może napędzać wentylator do cyrkulacji powietrza wewnątrz pojazdu, gdy jest zaparkowany w nasłonecznionym miejscu. Z kolei Nissan Motor wykorzystuje w swoim modelu LEAF panel słoneczny, który pomaga podtrzymać poziom naładowania akumulatora.

źródło: Automotive News,
AUTOR: WNP.PL (AG)