Fiaty 126p znów na wydziale montażu fabryki w Tychach

 

Wielka Wyprawa Maluchów wyruszyła 5 lipca z  Warszawy do Monte Cassino, by zbierać środki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach samochodowych. W ramach tej wspaniałej akcji charytatywnej 80 Fiatów 126p pokona ponad 3000 kilometrów, by zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa na drogach, ale co równie ważne uczyć młode pokolenia świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Pierwszym przystankiem na trasie wyprawy był Zakład Samochodów Osobowych Stellantis w Tychach, spadkobierca FCA Poland, producenta Fiata 126p. 80 ekip startowych, wśród których znajdują się prawdziwe legendy motoryzacji, reprezentujące kilka pokoleń polskich mistrzów kierownicy, jak kierowca wyścigowy Longin Bielak, kierowcy rajdowi – Sobiesław Zasada, Maciej Wisławski, Rafał Sonik oraz Kajetan Kajetanowicz, dojechało do tyskiej fabryki, której nie mogło zabraknąć na mapie tego wydarzenia – to tu przez 16 lat produkowano uwielbiane przez Polaków Maluchy.

Osiemdziesiąt Fiatów 126p ustawiało się do wyjątkowej sesji zdjęciowej, by utrwalić to niezapomniane spotkanie. Ekipa rajdowa całą kolumną wyruszyła również na nietypowy odcinek specjalny po tyskim zakładzie. Maluchy przejechały przez wydziały Spawalni i Montażu, na których wiele z nich zyskało swoje motoryzacyjne życie, wzbudzając ogromną radość oraz wzruszenie wśród załogi fabryki. Tyski zakład zmienił zupełnie technologiczne oblicze, od czasu kiedy był miejscem produkcji Maluchów, jednak pasja do motoryzacji, miłość do marki FIAT pozostały te same, wzbogacone o doświadczenia zdobyte na przestrzeni lat. Obecnie powstaje tu m. in. najnowszy model włoskiej marki – Fiat 600 z napędem w pełni elektrycznym oraz w wersji hybrydowej.

Następnie kolumna wyruszyła na Tor Testowy, aby rozgrzać się przed odcinkiem głównym, czyli trasą do Monte Cassino. Tyski tor jest miejscem zbudowanym na potrzeby Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM), na którym w latach osiemdziesiątych rozgrywano odcinki specjalne Rajdu Wisły, nie mógł więc nie znaleźć się na trasie przejazdu Wielkiej Wprawy Maluchów. To właśnie tu samochody nabrały energii, aby zmierzyć się z trzema tysiącami czekających ich kilometrów.

Fiat 126p jest symbolem międzypokoleniowego porozumienia, radości, pasji do podróży i bycia w drodze, która często nie jest drogą na skróty. Podobnie Wielka Wyprawa Maluchów – drogą na skróty na pewno nie jest. To wspaniała inicjatywa i zaangażowanie w każdy przejechany kilometr z myślą niesieniu pomocy.

Źródło: Stellantis