Fiat będzie we Włoszech magnatem… prasowym

Koncern motoryzacyjny z Turynu, który już kontroluje dziennik „La Stampa”, postanowił zostać także głównym akcjonariuszem wydawcy wpływowego dziennika „Corriere della Serra”.

W tym tygodniu Fiat podwoi do 20,1 proc. swoje udziały w holdingu medialnym RCS Mediagroup, który wydaje dziennik „Corriere della Serra”. Turyńska firma ogłosiła to, zapowiadając, że weźmie udział w wartej 400 mln euro nowej emisji akcji holdingu RCS, który w ten sposób chce zebrać pieniądze na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej.

Po tej transakcji Fiat będzie największym udziałowcem RCS, bo wielu z pozostałych akcjonariuszy medialnego holdingu nie zamierza uczestniczyć w podniesieniu kapitału.

W ten sposób koncern z Turynu będzie kontrolować dwa wpływowe włoskie dzienniki.

W maju przewodniczący rady dyrektorów Fiata John Elkann został członkiem rady dyrektorów koncernu News Corp., który jest kontrolowany przez magnata medialnego Ruperta Murdocha. To skłoniło włoskie media do spekulacji o możliwości medialnego sojuszu Fiata z imperium Murdocha. Ale John Elkann zaprzeczył tym spekulacjom, twierdząc, że obecnie celem Fiata jest zapewnienie stabilności RCS Mediagroup, aby „firma ta mogła być [nadal] wielkim włoskim wydawcą, jakim jest”.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz , qub, AFP, Reuters