Elemental Holding: porozumienie z Toyotsu Recycle Corporation

Elemental Holding robi kolejny krok w stronę wzmocnienia pozycji na rynku recyklingu katalizatorów – podpisał umowę o współpracy z firmą Toyotsu Recycle Corporatrion. Kilka tygodni temu Syntom, spółka zależna Elementalu, podpisała list intencyjny w sprawie zakupu większościowego pakietu udziałów spółki lub spółek działających na tym polu.

Elemental Holding podpisał porozumienie o dwuletniej współpracy z japońską firmą Toyotsu Recycle Corporation przewidujące wymianę know-how oraz współpracę w zakresie recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych (Spent Automotive Catalysts). Porozumienie zakłada podpisanie umowy o współpracy, co umożliwi spółce dalszy rozwój, zwiększenie możliwości technologicznych oraz realizację przyjętej strategii opartej na budowie kompetencji w zaawansowanych technologiach odzysku, pozwalających na uzyskiwanie wysokich marż.

– Podpisane porozumienie przewiduje wymianę know-how oraz współpracę w zakresie recyklingu SAC (zużytych katalizatorów samochodowych) przy użyciu wyspecjalizowanych instalacji do odzysku. Zapisy porozumienia znajdą zastosowanie m.in. w zakresie transportu i procesów logistycznych, linii samplingowych, obróbki metalurgicznej, testowania zużytych katalizatorów samochodowych oraz wyboru odpowiedniej lokalizacji dla instalacji SAC na rynku europejskim, bliskowschodnim i afrykańskim. Porozumienie zwiększy możliwości technologiczne Elemental Holding, podniesie jakość i efektywność procesu recyklingu oraz umożliwi zdobycie niezbędnej wiedzy i dostęp do innowacyjnych rozwiązań dostępnych na japońskim rynku. Jesteśmy przekonani, że współpraca z nowym, międzynarodowym partnerem znacząco wpłynie na zwiększenie skali działalności spółki, kontynuację przyjętej strategii rozwoju i umocnienie pozycji lidera w regionie – mówi Jarosław Michalik, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

Toyotsu Recycle jest spółką zależną największego na świecie producenta samochodów osobowych – Toyota Tsusho Corporation. Japoński koncern jest pionierem w recyklingu motoryzacyjnych odpadów poużytkowych – w tym zarówno pojazdów, jaki ich podzespołów – zapewniając zamknięty obieg surowców, przeprowadzanie kompletnego procesu odzyskiwania metali i zastosowania ich w produkcji nowych katalizatorów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć punktów zbierania odpadów na terenie większości krajów Europy Środkowo – Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu.

Elemental w tym roku zdaje się szczególnie skupiać na katalizatorach. W końcu sierpnia należąca do holdingu spółka Syntom podpisała list intencyjny w sprawie zakupu nie mniej niż 51 procent udziałów w jednej lub kilku spółkach wiodących w branży recyclingu zużytych katalizatorów samochodowych na terenie Polski. Realizację transakcji zaplanowano nie później niż do 31 października 2015.

AUTOR:  WNP.PL (PIOTR MYSZOR)